İran'dan Suudi Arabistan'a çok sert tepki

İran'dan Suudi Arabistan'a çok sert tepki

Suudi Arabistan'ın önde gelen Şii din alimi Şeyh Nemr Bakır en-Nemr'in idam edilmesini değişik düzeylerde yapılan açıklamalarla kınayan İran, Suudi Arabistan'ın Tahran'daki maslahatgüzarını Dışişleri Bakanlığı'na çağırdı. Suudi Arabistan'ın bu tepkiye yanıtı gecikmedi.

İran Dışişleri Bakan Yardımcısı Hüseyin Emir Abdullahiyan, Tahran yönetiminin olayı "şiddetle" kınadığını bakanlığa çağrılan Suudi temsilciye ilettiklerini bildirdi.


Suudi Arabistan'da 47 kişi idam edildi


Suudi Arabistan konsolosluğu ateşe verildi


Devrim Muhafızları: "Suudi Arabistan bedel ödeyecek"


İran Devrim Muhafızları Ordusu da yayılanlığı yazılı açıklamada, "Suudi Arabistan rejimi bu utanç verici eylemin bedelini kesinlikle ödeyecek" diye tepki gösterdi.


Riyad yönetimi için "terörist besleyen gerici ve vahşi bir rejim" benzetmesinde bulunulan açıklamada, "DAEŞ benzeri bu davranış, Suudi ailesinin yakın gelecekte çöküşünü hazırlayacak" denildi.


Laricani: Suudi yönetimi girdiği girdaptan çıkamayacak


İran Meclis Başkanı Ali Laricani, Suudi Arabistan'ın Şeyh Nemr'i idam ederek girdiği girdaptan kolay kolay çıkamayacağını savunarak, "Riyad yönetimin vahşi eylemi, İslam dünyasının yüreğini dağladı" diye konuştu.


Şeyh Nimr'in Suudi Arabistan tarafından idam edilmesine ilişkin yazılı bir açıklama yapan İran Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Hüseyin Cabir Ensari, olayı kınayarak Suudi Arabistan'ın "ağır bedel" ödeyeceği söyledi.


Suudi Arabistan ve Bahreyn'de yönetim aleyhine düzenlenen protestoları teşvik ettiği gerekçesiyle 2012'den beri tutuklu bulunan Şeyh Nemr'in bugün idam edildiği açıklandı.


Irak da tepki gösterdi


Irak Başbakanı Haydar el-İbadi, Suudi Arabistanlı Şii din adamı Şeyh Nemr Bakır en-Nemr'in idam edildiğini üzüntüyle öğrendiklerini bildirdi.


Başbakanlık basın ofisinden yapılan açıklamaya göre, İbadi, "Şeyh Nemr'in Suudi Arabistanlı yetkililer tarafından idam edilmesi haberini büyük üzüntüyle öğrendik. Muhaliflerin tasfiyesi ve seslerin susturulması, hükümet ile halklara harap ve yıkımdan başka bir şey getirmez. Tarih bize zulüm ve baskı araçlarının uzun sürmeyeceğini kanıtladı"  ifadelerin ikullandı.


İbadi, "İfade özgürlüğü ve barışçıl muhalefet dini yasalar ve uluslararası hukukun tanıdığı insan haklarının en temel iki ilkesidir. Bunların ihlalinin bölge halkının sosyal dokusu ile güvenlik ve istikrara karşı yankıları olacak" değerlendirmesi yaptı.


Hizbullah: "Mantıksız ve geçersiz"


Lübnan'daki Hizbullah, Yüksek Şii İslam Meclisi ve Emel Hareketi, Suudi Arabistanlı Şii din adamı Ayetullah Nemr Bakır en-Nemr'in idamına
tepki gösterdi.


Lübnan Hizbullahı medya ofisinden yapılan açıklamada, Suudi Arabistan makamları tarafından "terör suçlamalarından" hüküm giymiş Şii din adamı Şeyh Nemr'in idamının asılsız iddialara dayandığı, cezanın arkasında adil olmayan mantıksız ve geçersiz kararlar bulunduğu iddia edildi.


Suudi Arabistan yönetimine karşı mazlumların haklarını savunduğu için Nemr'in idam edildiği savunulan açıklamada, "Suud rejimini ve bölge insanına karşı işlediği suçları savunan ABD de doğrudan ve ahlaki olarak bu idamdan sorumludur" ifadesi kullanıldı.


Açıklamada ayrıca, baskı ve saldırılara karşı koyan Nemr'in idamının uluslararası toplum ve insan hakları örgütleri tarafından kınanması çağrısı
yapıldı.

"Bölgedeki çatlağı ve bölünmeyi ateşleyecek bir olay"


Lübnan'daki Yüksek Şii İslam Meclisi Başkan Yardımcısı Abdulemir Kabalani, yaptığı açıklamada, Nemr'in idamını "mantığın, ılımlılığın ve diyaloğun idamı" olarak tanımladı ve büyük bir hata olduğunu savundu. Nemr'in idamının "pervasız bir hareket olmanın yanı sıra İslam
birliğini ve savunucularını yok edecek tehlikeli bir olay" olarak değerlendiren Kabalani, olayın yankılarının ilerleyen günlerde görüleceği ve bölgedeki çatlakla bölünmeyi ateşleyeceğini ileri sürdü.


Emel Hareketi


Ülkedeki siyasi partilerden Şii Emel Hareketi'nin konuya ilişkin açıklamasında ise Suudi Arabistanlı Şii din adamı Nemr'in idamından dolayı derin üzüntü duyulduğu aktarıldı.


Açıklamada "Siyasi ve mezhepsel gerilimi düşürmek için çaba gösterirken, Araplar ve İslam için doğru değerleri temsil eden Şeyh Nemr'in idam haberini üzüntüyle öğrendik" değerlendirilmesinde bulunuldu.


Suddi Arabistan'dan İran'a yanıt


Suudi Arabistan Dışişleri Bakanlığının, İran'ın Riyad Büyükelçisi'ni çağırarak, Şii din adamı Ayetullah Nemr Bakır en-Nemr'in idam edilmesi konusunda ülkesinden yapılan açıklamalar nedeniyle protesto notası verdiği bildirildi.


Suudi Arabistan resmi haber ajansı SPA'nın Dışişleri Bakanlığı yetkililerine dayandırdığı haberinde, Bakanlığın, Büyükelçi'ye, Suudi Arabistan'da bugün şeriat hükümleri çerçevesinde infaz edilen idam cezaları hakkında ülkesinden yapılan açıklamaların "düşmanca" olduğu belirterek, Büyükelçi'ye protesto notası verdiği aktarıldı.


Yargılama sürecinin tamamen hukuki süreçler sonunda alınan kararlar sonucu cezaların infaz edildiği aktarılan haberde, İran'ın bu tür açıklamalarının Suudi Arabistan'ın "iç işlerine açık müdahale" anlamına geldiğine dikkat çekildi.


SPA haberinde ayrıca, ulusararası kanunlar gereği İran'ın ülkede bulunan Suudi Arabistan başkent Tahran'daki büyükelçilik binası, Meşhed kentindeki başkonsolosluk ve ülkedeki diplomatları korumakta sorumlu olduğu ifade edildi.


 İran lideri: '' İlahi intikam Suudi politikacıların peşini bırakmayacak''


Suudi Arabistan'ın Şii din adamı Şeyh Nemr Bakır en-Nemr'i idam etmesini "şiddetle" kınadığını belirten İran lideri Ayetullah Ali Hamaney, "İlahi intikam Suudi siyaset adamlarının yakasını bırakmayacak" diye konuştu.


Suudi Arabistan yönetimin Şeyh Nemr'in kanını "haksızca" dökerek "siyasi hata" yaptığını savunan Ayetullah Hamaney, "Allah Teala günahsız yere kanı akıtılan birinin kanından geçmez" ifadeleri kullandı.


Şeyh Nemr'in idamını  "cinayet" olarak nitelendiren ve dünyayı bu olaya karşı sorumluluk almaya çağıran İran Lideri, "Bu mazlum alim ne kimseyi silahlı mücadeleye teşvik etti ve ne de gizlice bir komplo peşinde oldu yaptığı tek şey açıkça eleştirmek olmuştur" dedi.


 


 

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS