"İslam Ordusu" 200 bin askerle tatbikata başladı

"İslam Ordusu" 200 bin askerle tatbikata başladı

Geçtiğimiz Aralık ayında IŞİD'le mücadele kapsamında 35 ülkeli kendi koalisyonunu kuran Suudi Srabistan, dünyanın en büyük askeri tatbikatına ev sahipliği yapıyor. Aralarında Türkiye'nin de bulunduğu 20 ülke askerleri, Suudi Arabistan'da düzenlenen "Kuzeyin Gök Gürültüsü" tatbikatında yer alıyor.

Aralarında Türkiye'nin de bulunduğu 20 ülkeden oluşan "İslam Ordusu"na bağlı yaklaşık 200 bin askerin katıldığı "Kuzeyin Gök Gürültüsü" tatbikatı Suudi Arabistan'da başladı.

Ortadoğu'da gerek katılan asker sayısı gerekse tatbikat bölgesinin genişliği açısından bugüne kadar düzenlenen en büyük askeri tatbikat olarak nitelenen tatbikatta, "İslam Ordusu" birlikleri geleneksel harekattan düşük yoğunluklu harekata geçiş manevraları gerçekleştirecek. 20 ülkeden 200 bine yakın askerin yanı sıra, 100 savaş uçağı ve yüzlerce kara savaş aracının da katıldığı tatbikat aynı zamanda, İran'a ve Suriye'deki rejimi destekleyen ülkelere bir mesaj niteliği taşıyor.Suudi Arabistan savaş uçakları geldi


Suudi Arabistan ile İran arasında gerginlik büyüyor

IŞİD'e karşı ABD'nin önderliğindeki koalisyon içinde hava saldırıları düzenleyen Suudi Arabistan, diğer yandan Yemen'de de İran destekli Husiler'e karşı askeri operasyonlar yürütüyor.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS