İspanya açıklarındaki gemide 2'si türk 3 kişi öldü

İspanya açıklarındaki gemide 2'si türk 3 kişi öldü

İspanya açıklarındaki gemide 2'si türk 3 kişi öldü

İspanya açıklarında seyreden Global Lake isimli gemide gemi kaptanı da dahil olmak üzere 2'si Türk 3 denizci zehirlenerek öldü.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Edinilen bilgiye göre, İstanbul merkezli Akar gruba ait Liberya bayraklı Global Lake isimli gemide kargo tank kontrolü sırasında 4 denizci baygınlık geçirdi. İlk müdahaleye rağmen gemi kaptanı Ahmet Akdeniz, güverte lostromosu Hasan Argındoğan ve Gürcistanlı Mindia Gatenadze'nin hayatını kaybettiği belirlendi. Bir kişinin durumunun ise ağır olduğu öğrenildi. 

"ZEHİRLENEREK VEFAT ETTİLER"

Denizcilik Genel Müdürlüğü'nden yapılan açıklamada, "25.08.2021 günü 22.25'te Liberya bayraklı Global Lake isimli tanker Cartagena Limanı açıklarında seyir halinde iken gemide yapılan tank temizleme işlemi esnasında 2'si Türk 3 personelin zehirlenerek vefat ettiği, 1 personelin ise ağır yaralı olduğu bilgisi ulaşmıştır. Cartagena MRCC ile görüşülerek, yaralı personelin gemiden helikopter ile tahliyesi sağlanmıştır. 3 cenaze gemide muhafaza edilmektedir. Liman yanaşmasına müteakip gerekli yasal işlemler başlatılacak olup olay Merkezimiz ve Dışişleri Bakanlığınca takip edilmektedir" denildi. Akar Denizcilik'ten yapılan açıklamada ise "Meydana gelen elim olayla ilgili olarak gerek şirketimiz gerekse resmi makamlar tarafından gerekli incelemeler ve araştırmalar titizlikle yürütülmekte olup, olayın meydana gelmesindeki tüm etkenler incelenerek sonuçları bütün açıklığıyla kamuoyu ve resmi makamlarla paylaşılacaktır" ifadeleri yer aldı.

ÖLEN DENİZCİNİN YAKINI KONUŞTU

İstanbul merkezli Akar gruba ait Liberya bayraklı Global Lake isimli gemi kargo tank kontrolü sırasında 4 denizci baygınlık geçirdi. İlk müdahaleye rağmen gemi kaptanı Ahmet Akdeniz, güverte lostromosu Hasan Argındoğan ve Gürcistanlı Mindia Gatenadze'nin hayatını kaybettiği belirlendi.  Bir kişinin durumunun ise ağır olduğu öğrenildi. İspanya açıklarındaki gemi de zehirlenen Hasan Argındoğan'ın yakınları konuştu. 

 

“YAKINDA EMEKLİ OLUP BIRAKACAĞIM DİYORDU, KISMET OLMADI" 

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

2 çocuk babası Hasan Argındoğan'ın amcaoğlu Sait Argındoğan,“En son Ağustos'un 12'sinde görüşmüştük. 2 ay sonra geleceğini söylemişti. Emekli olup Mersin Anamur'da yeni bir ev alacağım demişti.  Emekli olursam ev alacağım diyordu, vefat etti. 6 ayda bir yanıma uğrardı. Ben vefat haberini sabah 6'da aldım. Çocukluğumuzdan beri birlikteydik, üzgünüm. Emekliliği dolmuştu, yakında emekli olup bırakacağım diyordu kısmet olmadı. Çok cana yakın birisiydi, iyi niyetliydi. Hala hayatını kaybettiğini inanamıyorum" diye konuştu. 

 

Gemi kaptanı Ahmet Akdeniz'in acı haberi memleketi Giresun'un Eynesil ilçesinde yaşayan ailesine ulaştı. Bekar olan Akdeniz'in 2 gün sonra izinli olarak memleketine gelmek için hazırlık yaptığı bildirildi.

Ahmet Akdeniz’in ağabeyi Hüseyin Akdeniz, "Kardeşimin ölüm haberi bizi yıktı. 2 gün sonra gelecekti. Yolunu gözlüyorduk. Gemide tank temizlenirken mürettebattan baygınlık geçirenler olunca kurtarmak için tankere giriyor. Ancak başaramıyor. Çevresi tarafından çok sevilen biriydi, dünya iyisi bir insandı” dedi.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Türk denizcilerin cenazelerinin İspanya’daki işlemlerin tamamlanmasının ardından Türkiye’ye gönderilmesi bekleniyor.