İsrail Başbakanı Netanyahu'dan Filistinlileri kovma önerisi

İsrail Başbakanı Netanyahu'dan Filistinlileri kovma önerisi

Yahudi soykırımında Hitler'i zamanın Filistin Müftüsünden daha az sorumlu gören açıklamasıyla şaşkınlık yaratan İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu, bu kez de bir sürgün önerisiyle gündemde. İsrail basını, Netanyahu'nun, Doğu Kudüs'ün bazı mahallelerinde yaşayan 80 bin Filistinliyi şehirden kovmayı düşündüğünü yazdı.

İsrail'in Yediot Ahronot gazetesinde yer alan habere göre, iki hafta önceki kabine toplantısında konuyu gündeme getiren Netanyahu, ayrım duvarının Batı Şeria tarafında kalan ancak Kudüs kimlikleri olduğu için şehre girip çıkabilen Doğu Kudüs'ün Şafat Mülteci Kampı ve Kufr Akab gibi mahallelerinde yaşayan 80 bin Filistinlinin bu haklarını ellerinden almayı önerdi.


İsrail Başbakanından şaşırtan Hitler açıklaması


Netanyahu'nun, "Buralarda kanun uygulanamıyor. Onların ikamet haklarını iptal etme olasılığını incelemeliyiz. Bu konunun tartışılması gerek" dediği aktarıldı.


Yahudi yerleşimcilerin Mescid-i Aksa'ya yönelik baskınları ve Yahudilerin ihlallerine tepki gösteren Filistinliler ile İsrail askerleri arasında bir süredir gerilim ve çatışma yaşanıyor. İsrailli sivil ve askerlerin Ekim ayının başından bu yana Filistinlilere yönelik saldırılarında ölenlerin sayısı 50'yi aşarken, olaylarda 10 da İsrailli öldü.


İsrail'in kontrolündeki Doğu Kudüs'te 200 bin, Batı Şeria'da ise 400 bin Yahudi yerleşimci bulunuyor. İsrail'in bu bölgelerdeki yerleşimleri ve yeni yerleşim yerleri oluşturması Filistin-İsrail meselesinin odağındaki konuların başında geliyor.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS