Beyaz Saray'dan "mesaj alındı"ya yalanlama

Beyaz Saray'dan "mesaj alındı"ya yalanlama

Beyaz Saraydan mesaj alındıya yalanlama
expand

Başbakan Erdoğan, ABD Başkanı Obama ile yaptığı telefon görüşmesinde Fethullah Gülen'e dair şikayetleri için Obama'nın "mesaj alınmıştır" dediğini söylemişti. Beyaz Saray ise bunu yalanladı. Beyaz Saray açıklamasında, "Sayın Gülen ile ilgili Başkan Obama'ya atfedilen cevap doğru değildir" ifadeleri kullanıldı.

Haberin Devamıadv-arrow
Haberin Devamıadv-arrow

Başbakan Erdoğan, Fethullah Gülen'le ilgili ABD Başkanı Obama'yla yaptığı görüşmeyi şu sözlerle anlatmıştı:

"Sayın Obama ile de bu konuları görüştüm. Oradan da umutluyum. Gereken her şeyi söyledim. 'ülkemdeki huzursuzluğun kaynağındaki kişi sizdedir, Pensilvanya'da'dır' dedim, bu kadar açık söyledim. 'Ben de sizden gereğini bekliyorum' dedim. Olumlu baktı. Yani 'Mesaj alınmıştır' dedi."

Ama Beyaz Saray'dan bu açıklamaya yalanlama var.

Beyaz Saray yaptığı yazılı açıklamada, "ABD Başkanı Obama'nın cevabı" olarak lanse edilen sözlerin doğru olmadığını belirtti.

Beyaz Saray yetkilisi şöyle dedi:

"Sayın Gülen ile ilgili, Başkan Obama'ya atfedilen cevap doğru değildir. O 19 Şubat konuşmasında, Başkan Obama hukukun üstünlüğüne dayanan sağlam politikaların ve aynı zamanda ülkelerimiz arasındaki karşılıklı saygıya dayalı ilişkilerin önemine değindi. Özellikle karşılıklı menfaatlerin olduğu birçok bölgesel konuda Türkiye ile beraber çalışmaya olan taahhüdümüz devam ediyor."

Haberin Devamıadv-arrow
Haberin Devamıadv-arrow

İsrail kuruluşundan da "mesaj alındı"ya yalanlama

Öte yandan, "mesaj alındı" sözleri ABD'de lobi faaliyeti yapan İsrail kuruluşu tarafından da yalanlandı.

Sıradaki Haberadv-arrow
Sıradaki Haberadv-arrow