İstanbul'daki depremi bildi! 'Deprem Kahini'nden İstanbul depremi tahmini

İstanbul'daki depremle ilgili yaptığı tahminler ile Türkiye'de ünlenen 'deprem kahini' Frank Hoogerbeets çok konuşulmuştu. Salı günü Silivri açıklarındaki 4,6 şiddetindeki deprem herkesi korkuturken, Hoogerbeets İstanbul ile ilgili olarak CNNTurk.com'a da özel açıklamalarda bulunmuştu. Hoogerbeets İstanbul'da 6 ve üzeri depremler beklediğini açıklamıştı. Bugün de yine Silivri açıklarında 5,8 şiddetinde deprem akıllara o açıklamaları getirdi. Kandilli Rasathanesi, Silivri açıklarında meydana gelen depremin büyüklüğünün 6,0 olduğunu duyurdu. İşte o açıklamalar....İstanbul'da Salı günü Türkiye saati ile 11.00'de merkez üssü Marmara Denizi Silivri açıkları olan 4.6 büyüklüğünde bir deprem meydana gelmişti.

Depremin en çok hissedildiği Silivri ve İstanbul'da bazı okullar boşaltılmasına neden olan depremde can ve mal kaybı yaşanmamış ancak herkes büyük panik yaşamıştı.

Bugün de yine AFAD verilerine göre Silivri açıklarında 5,8 büyüklüğünde bir deprem meydana geldi.

Deprem sonucunda Avcılar Merkez Camii'nde minarenin parçası koptu. Deprem sonrası İstanbul'da okullar valilik kararıyla bugün tatil edildi.

Hollandalı Frank Hoogerbeets de internet sitesi ve sosyal medya hesapları üzerinden yaptığı deprem tahminlerinin doğru çıkmasının ardından tüm dünyada 'deprem kahini' olarak tanınıyordu.

Gezegenlerin ve ayın pozisyonlarına bakan ve bunun için özel olarak geliştirdiği 'Solpage' adlı bir bilgisayar programından faydalanarak tahminlerde bulunan ve Ditranium.org adlı sitesinde paylaşan Hoogerbeets, İstanbul'daki deprem ile ilgili olarak CNNTURK.com'a özel açıklamalarda bulunmuştu.

Hoogerbeets, CNNTurk.com'a İstanbul'daki depremlerin 'büyük İstanbul depremi'nin ayak sesleri olup olmadığını, yakın gelecekte sarsıntı beklenip beklenmediğini açıklamıştı. İşte Hoogerbeets'in özel açıklamaları...

"Bu sabah (Salı) İstanbul’daki 4.7'lik deprem bölgenin sismik olarak aktif olduğunu bizlere hatırlatıyor. Bunun öncesinde Girit'te de 5,7 ve Ege Denizi'nde de 5,6 şiddetinde depremler meydana geldi. Bu yüzden sismik huzursuzluğun arttığını görebiliyoruz."

"Bu huzursuzluk kısa vadede 6 ve 6'nın üzerinde büyük sismik aktiviteye yol açabilir. Özellikle Yunanistan ve Türkiye'nin batısı bana göre beklemede görünüyor."

"İstanbul’da meydana gelen depremler halk için şok olabilir ancak bahsedilen 7 üzeri büyük bir deprem de hemen meydana gelmeyebilir. Çünkü 1999'daki büyük deprem yalnızca 20 yıl önce meydana geldi. "

"Bu bakımdan, Anadolu fayının Orta ve Doğu kesiminde kısa vadede 7 üzeri büyüklüğünde bir deprem riskini daha ihtimal dahilinde görüyorum. Çünkü büyük depremlerin bu bölgelerde meydana gelmesinden bu yana 70 yıldan fazla zaman geçti. Bu da riski artıyor."

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS