İsveçli gazeteci hiç mahkemeye çıkarılmadan 15 yıldır tutuklu

İsveçli gazeteci hiç mahkemeye çıkarılmadan 15 yıldır tutuklu

İsveçli gazeteci Dawid Isaak tam 15 yıldır mahkeme karşısına çıkmadan tutuklu. Ama Eritre'de... Eritre Devlet Başkanı Isaias Afewerki'yi eleştiren demokratik reform yanlılarının haberini yaptığı için 2001'de evine baskın yapılarak alınan Isaak'la ilgili Eritre Dışişleri Bakanı, "yaşıyor" açıklaması yaptı. Bakan, gazetecinin ne zaman hakim karşısına çıkacağına ilişkin soruyu ise yanıtlamadı.

Eritre Dışişleri Bakanı, 2001 yılından bu yana yargı önüne çıkarılmadan hapiste tutulan İsveçli gazeteci Dawid Isaak'ın yaşadığını ve ne zaman mahkeme karşısına çıkarılacağına ise Eritre Hükümeti'nin karar vereceğini açıkladı.


Erol Önderoğlu, Ahmet Nesin ve Şebnem Korur Fincancı tutuklandı


Fransız radyo kanalı RFI'nin dün yayınlanan Eritre Dışişleri Bakanı Osman Saleh ile yaptığı röportajda gazeteciler bakana Eritre'de tutuklu bulunan gezeteciler ve rejim muhalifleri ile ilgili sorular yönelttiler.


Basın Özgürlüğü İhlalleri raporu yayımlandı


İsveçli Gazeteci Dawid Isaak'ın yaşayıp yaşamadığını soran bir gazeteciye bakan Osman Saleh "Dawid Isaak yaşıyor" diyerek cevapladı.


Van'a haber yapmaya giden 2 gazeteci tutuklandı


Yargı önüne çıkarırılıp çıkarılmayacağı sorusunu ise Eritreli Bakan Isaak'ın yargı önüne çıkarılacağını belirterek "Bizim bağımsız bir yargı sistemimiz var. Ancak bu politik mahkumlarla ilgili bir durum. Bu durumda kararı Eritre Hükümeti verir" diyerek cevapladı.


Vice News çalışanları gazetecilikten tutuklanmış


Isveçli Gazeteci Dawid Isaak, 2001 yılında Eritre Devlet Başkanı Isaias Afewerki'yi eleştirerek ülkede demokratik reformların yapılmasını istedikleri için tutuklanan "15'ler Grubu" nun haberini yaptıktan sonra gözaltına alınmıştı.


23 Eylül 2001 yılında iki güvenlik görevlisi tarafından evinden alınan Dawid Isaak'ı ailesi o günden beri bir daha hiç göremedi,


Eritre Hükümeti İsveçli gazeteci Dawid Isaak'ı "Devlet güvenliğine karşı" suç işlemekle itham ediyor.


{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS