İsviçreli yetkililer Türkiye'nin Berkin Elvan fotoğrafı talebini reddetti

İsviçreli yetkililer Türkiye'nin Berkin Elvan fotoğrafı talebini reddetti

İsviçreli yetkililer Türkiye'nin Berkin Elvan fotoğrafı talebini reddetti

İsviçreli yetkililer, Türkiye tarafından Cenevre'de Birleşmiş Milletler binasının önündeki bir meydanda yer alan fotoğraf sergisinden Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'a yönelik eleştirilerin olduğu Berkin Elvan fotoğrafının kaldırılması isteğini reddettiklerini söyledi.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Türk vatandaşlığından 2005 yılında vazgeçen Kürt-Ermeni fotoğrafçı Demir Sönmez tarafından açılan sergide, Cenevre'deki Birleşmiş Milletler binası önünde geçtiğimiz yıllarda yapılan protestolardan onlarca fotoğraf yer alıyor.

İsviçre'deki sergi Türkiye'yi rahatsız etti

Söz konusu fotoğraf 2013 yılında hükümet karşıtı protestoların gerçekleştiği Gezi olayları sırasında hayatını kaybeden Berkin Elvan'ın olduğu bir posteri gösteriyor. Poster aynı zamanda Elvan'ın ölümünden Erdoğan'ın polislere verdiği emirleri sorumlu tutan bir mesaj da içeriyor.

Başsavcı'dan Berkin Elvan açıklaması

Konu hakkında yorum için iletişime geçilen Cenevre'deki Türk konsolosluğu Reuters'ı Berne'de bulunan büyükelçiliğe yönlendirirken, elçilikteki sözcülere haberin yazıldığı sırada ulaşılamadı. Cenevre şehrinin sözcülerinden birisi ise isteğin Türk konsolosluğundan geldiğini söyledi.

Berkin Elvan soruşturmasında savcı görüntüdeki o detayın peşinde

İsviçre'nin SRF kanalına konuşan büyükelçilik, sanatçıların özgürlüğüne saygı duyduklarını fakat fotoğrafın Erdoğan'ı "adil ve gerçek olmayan bir tarzda şüphe altında bıraktığını" söyledi.

Türkiye Böhmernann'ın yargılanmasını istedi

Türkiye'deki yetkililere haberin yazıldığı sırada yorum için ulaşılamadı.

Cenevre Belediye Meclisi bir açıklama yaparak İsrail yanlısı ve karşıtı protestolar, Irak'taki Yezidi azınlıkların hakları ve Abdullah Öcalan'a yönelik destek fotoğraflarının da olduğu serginin yanında olduğunu belirtti.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Erdoğan'a hakaret eden komedyen Almanya'dan ayrılıyor

Açıklamada serginin 1 Mayıs'a kadar devam edeceği belirtilirken, "Fotoğrafların sergilenmesi ifade özgürlüğünün savunulmasının bir parçasıdır ve Cenevre'nin insan haklarının başkenti olduğunu göstermektedir" ifadeleri kullanıldı.

Sönmez ise Türkiye'nin isteğinin kendisini şaşırtmadığını söyledi. Reuters'a konuşan Sönmez, "Türkiye kendi ayağına sıktı" dedi.

İsviçre'nin verdiği bu karşılık, Almanya'nın Mart'ta bir Alman televizyonunda Erdoğan'a yönelik kaba şiir okuyan Jan Boehmermann'a bu ay başlarında yargı yolunun açılması için savcılara izin vermesinin aksi bir kararı temsil ediyor.