İtalya Dışişleri Bakanı'ndan HDP milletvekillerinin tutuklanmasına tepki

İtalya Dışişleri Bakanı'ndan HDP milletvekillerinin tutuklanmasına tepki

İtalya Dışişleri Bakanı Paolo Gentiloni, HDP eşbaşkanları Selahattin Demirtaş ve Figen Yüksekdağ'ın da aralarında bulunduğu 12 HDP milletvekilinin gözaltına alınmasına tepki gösterdi. Norveç Dışişlere Bakanı da gelişmeleri Twitter'dan 'olumsuz' olarak değerlendirdi.

Paolo Gentiloni, Twitter hesabından paylaştığı iletide, "Bu gece Türkiye'de, Demirtaş ve diğer HDP milletvekillerinin gözaltına alınmış olmasından dolayı endişeliyiz. İtalya, muhalif milletvekillerinin haklarına saygı duyulması çağrısında bulunuyor" ifadelerini kullandı. 


"Türkiye'deki büyükelçimizi çekelim"


Bu arada İtalya'da, söz konusu gözaltı işlemlerinin ardından hükümete, Türkiye ile ilişkileri gözden geçirme çağrıları da yapıldı. Kürt halkına karşı Türkiye'de sınırsız bir baskı uygulandığını ve bunun, faşist ve totaliter bir rejimin kuruluşu anlamına geldiğini öne süren Yeniden Komünist Yapılanma Partisi lideri Paolo Ferrero, "İtalya ve Avrupa buna müdahale etmeli. Erdoğan durdurulmalı. Türkiye'deki büyükelçimizi derhal geri çekmeli ve bu ülkeyle ticari ilişkilerimizi sonlandırmalıyız" diye konuştu.


Norveç Dışişleri Bakanı: Dramatik ve olumsuz bir gelişme


Norveç Dısişleri Bakanı Borge Brende HDPli siyasetçilerin gözaltına alınmalarını Dramatik ve Olumsuz bir gelişme olarak niteledi.


Borge Brende Twitter paylaşımında Türkiyede HDPli Demirtaş ve diğer parlamenterlerin gözaltına alınmalarından ciddi endişe duyuyorum.Bu dramatik ve olumsuz bir gelişme dedi.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS