İtalya'da kaybolan helikopterdeki 4 Türk'ün kimliği belli oldu

İtalya'da kaybolan helikopterdeki 4 Türk'ün kimliği belli oldu

İtalya’nın Lucca kentinden kalkan ve içinde 7 kişinin bulunduğu helikopterin kalkıştan kısa bir süre sonra Toskana-Emilian Apennines bölgesinde radardan kaybolduğu bildirildi. Eczacıbaşı Holding konuya ilişkin yaptığı açıklamada 4 çalışanının bir fuar için İtalya'da bulunduğunu ve kendilerinden haber alınamadığını duyurdu. Arama kurtarma çalışmalarına İtalya Ulusal İtfaiyesi ve Ulusal Alp Kurtarma Ekiplerinin yanı sıra İtalya Hava Kuvvetleri de katıldı. Gelen son dakika bilgilerine göre uçaktaki 4 Türk vatandaşının kimlikleri belli oldu.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

İtalya’nın Lucca kentinde bulunan Capannori Tassignano Havaalanı'ndan kalkan ve içerisinde 1 İtalyan pilot ile 6 yabacı uyruklu yolcunun bulunduğu Agusta Koala AW119 tipi helikopterin radarda kaybolduğu bildirildi. Helikopterin Modena kentinde bulunan Pavullo nel Frignano Havaalanı'na uçtuğu belirtilerek, kalkıştan yaklaşık 30 dakika sonra helikopter ile iletişimin kesildiği bildirildi.

YOLCULARDAN 4’Ü TÜRK 

İtalyan basınında yer alan haberlerde, helikopterde bulunan yolculardan 4’ünün Türk, 2’sinin Arnavutluk vatandaşı olduğu ifade edildi. Modena bölgesinde yer alan Pievepelago ve San Pellegrino arasındaki bölgede helikopteri arama-kurtarma çalışmaları yürütüldüğü aktarıldı.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

ECZACIBAŞI HOLDİNG: 4 ARKADAŞIMIZDAN HABER ALINAMIYOR

Eczacıbaşı Holding'den gelen son dakika açıklamasında "İtalya'ya fuar için giden 4 arkadaşımızın bindikleri helikopterden haber alınamamaktadır" denildi.

İtalya'da helikopterin radardan kaybolması üzerine araştırma başlatıldı. Eczacıbaşı Holding kayıplar arasında  holdingten 4 çalışanının olduğunu açıkladı.

Yapılan yazılı açıklamada, "Eczacıbaşı Tüketim Ürünleri kuruluşumuzdan dört arkadaşımızın, Tissue Italy Network tarafından düzenlenen kağıt teknolojileri fuarı için bulundukları İtalya'da bir temizlik kağıdı üretim tesisine gitmek üzere bindikleri helikopterden haber alınamamaktadır. İtalyan pilot ile birlikte içinde 7 kişinin bulunduğu helikopterin, Lucca'dan Treviso'ya gitmek üzere havalandığı, ancak Modena civarında radardan kaybolduğu öğrenilmiştir. İtalyan makamları tarafından, kaybolan helikopterin arama çalışmalarının devam ettiği bildirilmiştir. Olayın duyulmasının ardından, başta Dışişleri Bakanlığımız ve İtalya'da görev yapan diplomatlarımız olmak üzere, İtalya'daki ilgili resmi ve sivil otoriteler ile temasa geçilerek, Türkiye ve İtalya'daki ekiplerimiz tarafından konu yakından takip edilmektedir. En kısa zamanda iyi haber almak dileği ve umuduyla kamuoyunun bilgilerine sunarız" denildi.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

ARAMA KURTARMA ÇALIŞMALARI 

Yetkililer, Capannori Lucca Tassignano havaalanından yerel saatle 09.30 civarında yola çıkan helikopterin en son Pievelago kenti yakınlarında Modena bölgesinde bulunduğu ifade edildi. Bu nedenle aramanın, bölgedeki küçük San Pellegrino kasabası ile Piandelagotti arasındaki Apenin sırtına odaklandığını ifade edildi. Bölgenin nispeten ıssız ve engebeli olması sebebiyle Ulusal Alp Kurtarmaya bağlı 24 gönüllüden oluşan yer ekibinin, araştırmayı yerden yürüttüğü belirtildi. İtalya Hava Kuvvetleri’ne bağlı helikopterin ise arama çalışmalarına havadan devam ettiği kaydedildi.

DIŞİŞLERİ'NDEN AÇIKLAMA

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Dışişleri Bakanlığı'ndan konuya yönelik yapılan yazılı açıklamada şu ifadelere yer verildi:

"İtalya’nın Lucca kentinden havalanan ve içinde dört vatandaşımızın da bulunduğu bir helikopter ile dün radar teması kesilmiştir. İtalyan uzman ekiplerinin helikopteri arama kurtarma çalışmaları sürmektedir.

Bu çalışmalar, Roma Büyükelçiliğimiz ve Milano Başkonsolosluğumuzca, İtalyan makamlarıyla temas halinde yerinde takip edilmektedir. Temennimiz, tüm yolculara ve mürettebata biran önce sağ salim ulaşılmasıdır.

Kamuoyumuz gelişmeler hakkında bilgilendirilecektir."

Maymun çiçeği virüsü bir ülkeye daha sıçradı

Maymun çiçeği virüsü bir ülkeye daha sıçradı

KİMLİKLERİ BELLİ OLDU

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Sabah gazetesinden Ümit Erkan Demircan'ın haberine göre, uçaktaki 4 Türk vatandaşının kimlikleri belli oldu.

Söz konusu haberde kimlikler; Arif Cez, İlker Uçar, Serhat Kenar, Altuğ Erbil olarak açıklandı.