İtalya'da mültecilerin "gay" kozu

İtalya'da mültecilerin "gay" kozu

İtalya'da mültecilerin "gay" kozu

Türkiye gibi mülteci akınına uğrayan İtalya'da mahkemeler sığınma hakkı kararı verirken inanılmaz karşı mazeretlerle karşılaşmakta: Ben gayim. Eğer beni geri gönderirseniz idam ederler.

Kuzey İtalya'nın Veneto bölgesinde iltica hakkı isteyen çoğu Afrika'dan gelen kaçak mülteciler, çıkarıldıkları mahkemelerde ülkelerine iade kararı verilince "Ben gayim. Eğer beni geri gönderirseniz idam ederler. İtalya kadar vicdanınıza sığınıyorum" sözleriyle hakimlere zor anlar yaşatmakta.

"Corriere del Veneto" gazetesinin haberine göre bu yıl içerisinde 9.300 mülteci hakkında sığınma kararı vermek zorunda bırakılan mahkemelerin idam yasası olan ülkelere iade etmeme zorunluluğu bulunuyor.

Bugüne kadar yerel mahkemeler önce ülkelerine geri gönderme kararı verdikten sonra "Gay'im" mazereti karşısında sığınma hakkı tanıdıkları kaçak mülteci sayısı gazeteye göre hayli kabarık.

Çoğu Mali, Etiyopya, Libya, Eritre ve Somali'den İtalya'ya kaçak olarak giren mültecilerin bu sıra dışı sığınma hakkı kozlarına karşı İçişleri Bakanlığı çare aramakta.