hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  Japonya Başbakanı Kishida, Ukrayna'ya davet edildi

  Japonya Başbakanı Kishida, Ukraynaya davet edildi
  expand
  KAYNAKİHA

  Ukrayna yönetimi, Japonya Başbakanı Fumio Kishida'yı ülkeye davet etti.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Rusya'nın Ukrayna'ya saldırılarında yaklaşık 11 ay geride kalırken, Kiev yönetiminden Japonya'ya davet geldi. Japonya Baş Kabine Sekreteri Hirokazu Matsuno düzenlediği basın toplantısında, Ukrayna yönetiminin Japonya Başbakanı Fumio Kishida'yı ülkeye davet ettiğini açıkladı. Matsuno, daveti Ukrayna Devlet Başkanlığı Ofisi Başkanı Andriy Yermak'ın büyükelçilik aracılığıyla ilettiğini söyledi. G7 ülkelerini işaret eden Matsuno, "Japonya, Ukrayna halkının yanında ve bu yılki G7 dönem başkanı olarak uygun adımları atıyor" ifadelerini kullandı.

  Ukrayna'nın davetinin, Kishida'nın önümüzdeki hafta G7 ülkeleri olan Fransa, İtalya, İngiltere, Kanada ve ABD'ye gerçekleştireceği ziyaretlerin hemen öncesinde gelmesi dikkat çekti.

  UKRAYNA'NIN YANINDA YER ALMIŞTI

  Japonya, Ukrayna'ya yönelik saldırıları nedeniyle G7 ülkeleri başta olmak üzere Batı dünyası ile birlikte hareket ederek Rusya'ya karşı bazı yaptırımlar uygulamıştı. Ayrıca Kiev'e insani yardım malzemesi gönderen Tokyo yönetiminin, Moskova ile ilişkileri gergin bir döneme girmişti.

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow