John Kerry: "IŞİD soykırım yapıyor"

John Kerry: "IŞİD soykırım yapıyor"

ABD Dışişleri Bakanı John Kerry, IŞİD terör örgütünün Ezidilere, Hristiyanlara ve Şii Müslümanlara soykırım uyguladığını açıkladı. Kerry, başkent Washington’da düzenlediği basın toplantısında, IŞİD’in “ideolojik ve eylemsel” olarak soykırım yaptığını söyledi.

Kerry, farklı kaynaklardan ulaştıkları bilgilere göre yapılan değerlendirme sonucu, IŞİD’in ele geçirdiği bölgelerde işlenen insanlık suçu ve etnik temizlikten sorumlu olduğunu belirlediklerini söyledi. Ayrıca IŞİD'in varoluş nedeninin eylemleri ve ideolojisiyle bir ‘soykırım örgütü’ olduğunu belirtti.


IŞİD bu vahşeti tekrarladı


Kerry, bu suçları tanımlamanın önemli olduğunu, önemli olanın bu suçları durdurmak olduğunu vurguladı ve ABD öncülüğündeki koalisyon güçlerinin bunu yapacağını söyledi.


Bölgeye ulaşılamadığı için işlenen suçlar konusunda daha ayrıntılı bilgilere şimdilik sahip olmadıklarını da belirten John Kerry, IŞİD saldırılarıyla ilgili kanıt toplama ve sorumluları yargı karşısına çıkarma konusunda yürütülecek bütün çabaları destekleyeceklerini vurguladı. 

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS