Kanada, Ezidilere kapısını açıyor

Kanada, Ezidilere kapısını açıyor

Kanada Vatandaşlık ve Göçmenlik Bakanı Hussen, Irak'tan göç eden 400 Yezidi'ye ek olarak yıl sonuna kadar 800 kişinin daha kabul edileceğini duyurdu

Kanada Vatandaşlık ve Göçmenlik Bakanı Ahmed Hussen, Irak'tan yıl sonuna kadar kabul edilecek Ezidi sayısının bin 200 olduğunu açıkladı.

Hussen, başkent Ottawa'da parlamentoda düzenlediği basın toplantısında, şu ana kadar 400 Ezidinin Kanada'ya getirildiğini hatırlattı.

Yıl sonuna kadar 800 kişinin daha Kanada devletinin sponsorluğunda ülkeye nakledileceğini belirten Hussen, Ezidilerin getirilmesiyle ilgili olarak Irak hükümeti ve Irak Kürt Bölgesel Yönetiminin (IKBY) onaylarının alındığını söyledi.

Kanada'ya getirilen Ezidilerin çoğunun diğer mültecilerden daha fazla ihtiyaçları olduğunu dile getiren Hussen, "Birçoğu hem fiziksel hem de duygusal olarak hayal bile edilemez travmalar yaşadı. Çoğunun fiziksel, psikolojik ve sosyal olarak travma danışmanlığına ihtiyaçları olacak." dedi.

Bakan Hussen, hükümet olarak Ezidilerin ihtiyaçlarının karşılanması için bölgesel ve yerel yönetimlerle çalışacaklarını anlattı.

Parlamentoda geçen yıl ekim ayında oy birliğiyle alınan kararın sadece Ezidi kadınlar ve kız çocuklarına sığınma imkanı verdiğini anımsatan Hussen, buna rağmen bin 200 mülteci sayısına erkek aile üyelerinin de dahil edildiğini ifade etti.

Terör örgütü DEAŞ'ın Irak'ta Ezidilerin yaşadığı bölgede "soykırım" için kasıtlı olarak genç erkekleri hedef aldığını vurgulayan Hussen, "Bu nedenle program, DEAŞ'tan kurtulan tüm Yezidi çocuklarının yeniden yerleştirilmesini de kapsıyor." diye konuştu.

Ahmed Hussen, bin 200 Yezidi ile ilgili operasyon için 28 milyon dolar harcanmasının öngörüldüğünü sözlerine ekledi.

Oy birliği ile kabul edilmişti

Kanada Federal Parlamentosu, geçen sene ekim ayında ana muhalefet Muhafazakar Parti milletvekillerinin verdiği bir önergeyi oy birliği ile kabul ederek, Irak'ta terör örgütü DEAŞ tehdidi altında yaşamlarını sürdürmeye çalışan, bir bölümü de Türkiye ve Yunanistan'a sığınan Yezidilerin bazılarının 4 aylık plan çerçevesinde Kanada'ya getirilmesini kabul etmişti.

IKBY Başbakanı Neçirvan Barzani, bu kararın ardından yaptığı açıklamada, Kanada'nın Yezidilerle ilgili planına karşı olduklarını söylemişti.

IKBY Başbakanlık Ofisinin açıklamasında ise "Ezidiler, IKBY altında yerli bir azınlıktır. Yönetimimiz, Ezidilerin toplu göçle yaşadıkları ortamdan koparılmasına karşıdır. Yezidilerle ilgili yapılacak yardım ve verilecek desteklerin, yönetimimiz aracılığıyla yapılması gerekir." ifadeleri kullanılmıştı.

 

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS