hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  Kanada'da Suudi doktor krizi: Cerrahi operasyonlar aksadı

  Kanadada Suudi doktor krizi: Cerrahi operasyonlar aksadı
  expand
  KAYNAKAA

  Kanada ile Suudi Arabistan arasında başlayan kriz Kanada'nın sağlık sisteminde sıkıntılara neden oldu. Suudi Arabistan'ın vatandaşlarından Kanada'yı terk etmelerini istemesi nedeniyle Kanada hastanelerindeki cerrahi operasyonlarda sıkıntı yaşanmaya başladı.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

   Kanada ile Suudi Arabistan arasında 6 Ağustos’ta başlayan kriz, Suudi Arabistan’ın vatandaşlarından bu ülkeyi terk etmelerini istemesi sebebiyle Kanada hastanelerindeki cerrahi operasyonlarda sıkıntı yaşanmaya başladı.

  Nova Scotia Eyaleti Sağlık İdaresi Müdürü Dr. Mark Taylor, basın mensuplarına yaptığı açıklamada, eyalette görev yapan 59 Suudi Arabistanlı sağlık görevlisinin diplomatik kriz nedeniyle ayrılmasının cerrahi operasyonlarda gecikmelere neden olacağını söyledi.

  Demet Akalın'dan sahnede tişörtle mesaj

  "Boşlukların doldurulması zor"

  Taylor, Suudi sağlık görevlilerinin ayrılmaların yarattığı boşlukları doldurmanın kısa dönemde zor olduğunu bildirdi. Taylor, Dalhousie Üniversitesi ve Eyalet Sağlık İdaresi Müdürlüğünün ortopedi, kalp ve nöroşirürji gibi cerrahi alanlarda uzman cerrah ihtiyaçlarını karşılamak için çalıştıklarını, iç hastalıklarınsa en sorunlu alan olduğunu belirtti. 

  Taylor, Suudi sağlık personelinden bazılarının eğitimlerinde çok kıdemli oldukları için oldukça gelişmiş uzman tıbbi hizmetler sunduklarına işaret ederek, "O nedenle gidenlerin yerini hemen doldurmamız imkansız." dedi.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Trafikte korkunç bilanço

  Yeni işe alımlar yapılacak

  Taylor, ihtiyaçları olan profesyonel sağlık uzmanlarını, Quebec ve Ontario gibi daha büyük tıp okullarına sahip eyaletlerden işe almaya çalışacaklarını aktardı. Taylor, "Kanada'daki diğer pek çok sağlık tesisi aynı durumda. Montreal’de McGill Üniversitesi ve Toronto Üniversitesi, bizden daha da kötü durumdalar." ifadesini kullandı. 

  Nova Scotia Eyaleti Sağlık İdaresi Sözcü John Gillis de eyalet genelinde ortopedi alanındaki 23 cerrahtan 10'unun, kalp cerrahisindeki 9 cerrahtan 4’ünün ve ameliyathanede çalışan 24 asistanının Suudi olduğunu açıkladı. 

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow