Kanye West’e sosyal medyada kırmızı kart

Kanye West’e sosyal medyada kırmızı kart

Kanye West’e sosyal medyada kırmızı kart

Çarpıcı açıklamalarıyla gündeme gelen rapçi Kanye West’in Instagram ve Twitter hesapları, Yahudi karşıtı söylemleri nedeniyle bir süreliğine bloke oldu.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Geçtiğimiz günlerde Fransa’daki Paris moda haftasında üzerinde “Beyazların hayatı önemlidir” yazan gömlek giydiği için ağır eleştiriler alan ABD’li rapçi Kanye West’in bu kez ise hafta sonu boyunca Yahudi karşıtı paylaşımlar yapması nedeniyle sosyal medya platformları Instagram ve Twitter’daki hesapları kilitlendi. Milliyet'te yer alan habere göre ABD’de siyahi haklarını korumak için kurulan “Black Lives Matter” (Siyahilerin Hakları Önemlidir) adlı sivil toplum hareketine atıfta bulunan söz konusu kıyafet nedeniyle ünlü isimler tarafından eleştirilen West, bu kez ise Yahudi Karşıtı söylemleriyle gündeme geldi.

NBC News’un haberine göre, Instagram’ın sahibi olan sosyal medya şirketi Meta, rapçi Sean ‘Diddy’ Combs’un Yahudi halkı tarafından kontrol edildiğini öne sürdüğü bir gönderisi nedeniyle West’in Instagram hesabını kısıtladı. West, Twitter’da ise “Bu gece biraz uykum var ama uyandığımda Yahudiler için ölüm riskini 3’e çıkaracağım (ulusal güvenlik tehdidinin yoğunluğunu gösteren 5 seviyeyi kast ediyor). İşin garibi, ben aslında Yahudi karşıtı olamam çünkü siyahiler de aslında Yahudi’dir. Sizler benimle oyun oynadınız ve gündeminize karşı gelen herkesi karalamaya çalıştınız” ifadesini kullandı.

Bunun üzerine Twitter, West’in nefret söylemine karşı politikalarını ihlal ettiği gerekçesiyle bir süreliğine hesabının bloke olduğunu açıkladı.

Twitter’da 31 milyon, Instagram’daysa 18 milyon takipçisi olan West’in geniş kitlesine kışkırtıcı ve Yahudi karşıtı açıklamalar yapması tepki toplarken, daha sonra rapçinin hesapları tekrar açıldı. Twitter’ı almak için harekete geçen Tesla’nın CEO’su milyarder Elon Musk, Twitter’da West’e “Tekrar hoşgeldin” mesajı yayınladı. West ise Twitter’da Meta’nın sahibi Mark Zuckerberg ile çektirdiği bir fotoğrafı paylaşarak, “Beni Instagram’dan nasıl attın. Benim dostumdun” ifadesini kullandı.

Sosyal medyanın ruh sağlığı üzerindeki etkileri

Sosyal medyanın ruh sağlığı üzerindeki etkileri