hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  Azerbaycan'dan zafer! Karabağ son durum haritası! Hocalı katliamı nedir? Karabağ Şuşa nerede neden önemli?

  Azerbaycandan zafer Karabağ son durum haritası Hocalı katliamı nedir Karabağ Şuşa nerede neden önemli
  expand

  Azerbaycan ordusu, Dağlık Karabağ'ın işgalden kurtarılmasında kritik öneme sahip Şuşa kentini işgalden kurtardı. Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev yaptığı ilk açıklamada "28 yıl sonra Şuşa'da ezan sesi duyulacak." dedi. Peki ama Şuşa ve Hankendi şehirleri nerede? Birçok insan Karabağ'daki son durumu merak ediyor. İşte Azerbaycan'ın geri aldığı yerler ve hocalı katliamı hakkında bilgiler!

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Azerbaycan ordusu Şuşa kentinin işgalden kurtarıldığını duyurdu. Peki ama Şuşa neresidir? Azerbaycanlılar için büyük öneme sahip olan Şuşa, Hankendi şehirleri hakkında bilgiler haberimizde!

  Azerbaycan'ın geri aldığı yerler

  Azerbaycan ordusu, Dağlık Karabağ'ın işgalden kurtarılmasında kritik öneme sahip Şuşa kentini işgalden kurtardı. Haberi Azerbaycan Cumhurbaşkanı Aliyev duyurdu.

  Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev "28 yıl sonra Şuşa'da ezan sesi duyulacak" dedi ve "Hocalı kurbanlarının kanı yerde kalmadı, şehitlerimizin intikamı alındı. İntikamımızı savaş meydanında aldık" diye ekledi.

  Şuşa nerede?

  Şuşa (Azerice: Şuşa, Ermenice: Շուշի Şuşi), Kafkasya'nın toprak anlaşmazlığı bulunan Dağlık Karabağ bölgesinde yer alan bir şehir. Hukuken Azerbaycan'da yer alan ve Şuşa Rayonu'nun idarî merkezi olan yerleşim, 1992'de Ermenistan Silahlı Kuvvetleri tarafından işgal edilmiş ve günümüzde hiçbir ülke tarafından tanınmayan Dağlık Karabağ Cumhuriyeti'nin yönetimi altına girmiştir. Şehir deniz seviyesinden 1300 ila 1600 metre yükseklikte bulunur. 2015 verilerine göre şehrin nüfusu yaklaşık 4 bin kişidir. İlham Aliyev 8 Kasım 2020 Şehitler Hiyabanınıda yaptığı konuşmada 'de Azerbaycan ordusunun Şuşa'yı işgalden kurtardığını duyurdu.Aliyev'in konuşması bazı Türk televizyon kanalları tarafından canlı olarak yayınlandı.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Hankendi neresi?

  Hankendi veya Stepanakert, de jure olarak Azerbaycan, de facto olarak Dağlık Karabağ Cumhuriyeti'nin yönetiminde bulunan ve Dağlık Karabağ Cumhuriyeti'nin başkenti olan şehirdir.

  Hoca katliamı nedir?

  Hocalı Katliamı, Karabağ Savaşı sırasında 26 Şubat 1992 tarihinde Azerbaycan'ın Dağlık Karabağ bölgesindeki Hocalı kasabasında yaşanan ve Azeri sivillerin Ermenistan'a bağlı kuvvetler tarafından toplu şekilde öldürülmesi olayıdır.

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow