Karadeniz doğalgazı ABD için ne anlama geliyor?

Karadeniz doğalgazı ABD için ne anlama geliyor?

Karadeniz’deki sürpriz doğalgaz müjdesini ve ABD için ne anlama geldiğini Ali Çınar, Milliyet'teki köşesine taşıdı. İşte o yazı...

Türkiye’nin başarısını çekemeyen bölgedeki aktörler ve sözde destekçileri, ülkemizin Doğu Akdeniz’deki sondaj çalışmalarını engellemek için planlar yaparken, Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan Karadeniz’deki sürpriz doğalgaz müjdesi geldi.

Türkiye’nin, enerji alanında dışa bağımlılığını azaltmak için son 5 yıldır çok ciddi çalışmalar yapıldığını biliyoruz. Tükettiğimiz enerjinin neredeyse yüzde 65’ini yurt dışından alıyoruz. O nedenle Türkiye’nin yeni enerji kaynaklarına ve enerji güvenliğine yatırım yapması, milli ve partiler üstü bir konu. Özellikle Kovid-19 öncesi ayrı programlarda, ABD’de konuk ettiğimiz Türkiye’nin değerleri emekli amiraller Cem Gürdeniz, Ali Deniz Kutluk ve Kadir Sağdıç’ın bu konudaki açıklamalarını izlemenizi öneririm.

Amerika’da nasıl yankı buldu?

Türkiye’nin Karadeniz’deki keşfine ilişkin ne Beyaz Saray ne de Dışişleri Bakanlığı’ndan bir yorum gelmedi. Açıkçası gelmesini de beklemiyorduk. Zira ABD, 3 Kasım başkanlık seçimleri ve Kovid-19’la mücadeleye yoğunlaşmış durumda. ABD Dışişleri Bakanlığı’ndan konuştuğum bir yetkili, dış politikada İran, Rusya ve Çin’e odaklanıldığını dile getirdi. Yani, Türkiye’de yaşanan her olayın, ABD’de gündem olacağını zanneden bir kesim var ve bu algının da ne amaçla yapıldığını zaten biliyoruz.

Ancak konunun, Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından, Trump ile telefon görüşmesinde açılacağını tahmin ediyorum. Zira Türkiye-ABD arasında ticaret hacminin 100 milyar dolara çıkması için iki liderin söz birliği var. Bu hedef kapsamında, enerji sektörünün de buna büyük katkı sağlayacağına inanıyorum. Halen bilhassa doğalgaz (LNG) konusunda Türk ve ABD’li firmaların yakın zamanda ortak çalışmalar yaptığını biliyoruz.

Bununla birlikte ABD’nin saygın düşünce kuruluşlarındaki bazı uzmanlar, Karadeniz doğalgazı haberini yorumladı. Hudson Enstitüsü’nden Michael Doran, “Türkiye yükselişte. Bununla birlikte ABD, bir ‘anlaşma zemini’ bulmalı. Ortadoğu ve Doğu Akdeniz’de ABD dış politikasının en büyük önceliği budur” derken, Atlantic Konseyi uzmanlarından emekli ABD Büyükelçisi Matt Bryza, “Önemli bir buluş. Türkiye’ye yeni seçenekler imkanı veriyor. Rusya’ya bağımlılığını azaltmasını sağlayacak” yorumunu yaptı.

Bunun dışında, ABD’nin belli medya kurumları doğalgaz haberini hem haber ajanslar hem de kendi kaynaklarından gelen bilgilerle paylaştı. “Wall Street Journal” gazetesi, Türkiye’nin Karadeniz’de gerçekleştirdiği doğalgaz keşfini, “Türkiye zor durumdaki ekonomiyi desteklemek için büyük doğalgaz keşfine güveniyor” başlığıyla duyurdu. Keşfin, Türkiye’nin cari açığının hafifletilmesinde yardımcı olabileceği belirtilirken, ABD’li enerji uzmanlarının, gazın 3 yıl içinde piyasaya sürülmesinin hayli iddialı olduğuna ilişkin yorumları paylaşıldı.

“New York Times”, “Washington Post” gibi diğer önemli medya kurumları da söz konusu keşfin Türkiye için olumlu bir gelişme olduğuna değinirken, ABD’de, keşfin “oyun değiştirici” olmadığını ifade edenlerin varlığını hatırlatalım. Bir başka dikkat çeken ayrıntıysa, Karadeniz’deki doğal gaz sahasının keşfine yönelik haberin Doğu Akdeniz’deki gerilimin yükseldiği bir dönemde geldiği yorumlarının yapılması.

ABD 3 Kasım seçimlerine, hatta yeni başkanlık dönemi başlayana kadar ne Doğu Akdeniz ne de Karadeniz ile ilgili bir adım atmayacaktır. Ancak ABD’nin, Türkiye’nin enerji anlamında Rusya’ya bağımlılığının azalmasından memnuniyet duyacağına inanıyorum.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS