hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  Karadeniz'de gizli Rus üssü

  Karadenizde gizli Rus üssü
  expand
  KAYNAKMilliyet

  Rusya'nın Karadeniz'de inşa ettiği gizli askeri üs deşifre oldu. Kremlin'in planı, bir süredir Avrupa Birliği'ne girmek isteyen Gürcistan'da endişeye neden oldu.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Kasım ayı başlarında 50 Gürcü muhalefet milletvekili, NATO ve AB üye ülkelerine seslenerek Rusya'nın Gürcistan'ın ayrılıkçı bölgesi Abhazya'da kalıcı bir deniz üssü kurma planı olduğunu duyurarak destek istedi. Kremlin'in bu planı Rusya'nın bir süredir Avrupa Birliği'ne girmek isteyen Gürcistan'ı, Ukrayna savaşına çekebilme ihtimali karşısında korkuttu. Gürcü vekiller söz konusu açıklamalarında konuya ilişkin şöyle dedi:

  "Rusya'nın Gürcistan'ın işgal altındaki bölgelerini ilhak etmeye çalışmasını kınıyor, aynı zamanda Oçamçire limanında kalıcı bir Rus deniz üssünün açılmasını reddediyoruz"

  Karadenizde gizli Rus üssü

  Abhazya uluslararası alanda Gürcistan'ın bir parçası olarak tanınıyor ancak 90'lı yıllardan beri Rus ve ayrılıkçı güçlerin kontrolü altında. Haftalar önce Abhazya'nın fiili lideri Aslan Bzhania, Kremlin ile Karadeniz'in Oçamçire limanında kalıcı bir deniz üssü kurulması konusunda bir anlaşma imzalandığını doğrulamıştı. Gürcistan Dışişleri Bakanlığı ise Rusya'nın planıyla ilgili "Toprak bütünlüğümüzün ağır ihlali" değerlendirmesinde bulundu.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Gürcistan Dış İlişkiler Komitesi Başkanı Nikoloz Samkharadze BBC'ye "Oçamçire'deki üssün inşasına başlasalar bile en erken 3 yılda bitirecekler. Gelecekteki tehditlere değil, şimdikilere odaklanıyoruz" dedi.

  KRİTİK KONUM

  BBC'nin incelediği uydu görüntülerinde Oçamçire Limanı'nın 13 bin tona kadar hacimli olan devasa kargo gemilerine bile ev sahipliği yapabilecek seviyede genişletildiği belirtildi. Ukrayna gizli servisi ise Rus ordusunun savaş gemileri için Oçamçire'yi kullanacağını bildirdi. Konuyla ilgili açıklamalarda bulunan Rus araştırmacı Natia Seskuria, Rusya'nın Oçamçire'den kaldırdığı gemilerle Ukrayna'yı hedef alması durumunda Gürcistan'ın savaşa ortak olacağını kaydetti.

   

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow