Karantinadaki Şangay'da gıda krizi: İki parça çürümüş pirzola 60 dolar!

Karantinadaki Şangay'da gıda krizi: İki parça çürümüş pirzola 60 dolar!

Karantinadaki Şangay'da gıda krizi: İki parça çürümüş pirzola 60 dolar!

"Sıfır-Covid" politikasında ısrar eden Çin'in finans şehri Şanghay, yeni Covid dalgası nedeniyle beş haftadır sıkı kapanma önlemleri altında yaşıyor. Şanghaylılar, karantinanın başlamasından bu yana hem gıdaya hem de sağlık malzemelerine ulaşmakta ciddi zorluk yaşıyor

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Hükümetin Covid önlemleri çerçevesinde insanlar, gıdaya erişebilmek için evlerine sipariş vermek ya da hükümetin sebze, et ve yumurtadan oluşan kolilerinin dağıtımını beklemek zorunda.

25 milyon nüfuslu şehirde evlere sipariş hizmetlerinde, süpermarket internet siteleri ve hatta hükümet kaynaklarının dağıtımında aksamalar yaşanıyor.

HERKESİN HAYATI ALT ÜST OLDU

Tayvan doğumlu 28 yaşındaki Will Liu yaklaşık 7 yıldır Şanghay'da yaşıyor. BBC Çince Servisi'ne konuşan Will, hükümetin karantina ilan ettiği Mart ayının son günlerine kadar pandeminin yaşamında çok büyük bir değişikliğe neden olmadığını söylüyor.

Will, "Yetkililer ilk başta kapanmanın 5 gün olacağını söylerken, sonra süreyi uzattıkça uzattılar. Herkesin hayatı alt üstü oldu" diyor.

Karantinanın ilk 5 günü için yetecek kadar gıda depolayan Will, ardından sürenin uzatılacağını öğrenmiş.

Evinde Yemek pişirmek için tek aleti mikrodalgası olan Will'in elindeki gıda kaynakları, karantina uzatılınca bir süre sonra tükenmiş.

2 PARÇA BOZULMUŞ ET 60 DOLAR

Will, karantinanın ikinci haftasında yemek bulabilmek için internetten eve teslim sitelerine bakmış:

"Sitede '400 yuana (60 Dolar - 890 TL) domuz pirzola' reklamını gördüm. Açlıktan ölüyordum, ben de 'satın al' tuşuna bastım. Ancak eve gelen pakette sadece iki parça bozulmuş et vardı. Daha sonra paramı geri almayı başardım ama tüm bunlar moralimi çok bozdu."

Çin'in Weibo ve diğer sosyal medya platformlarında, tüm şehirde karantinanın ilan edildiği 5 Nisan'dan bu yana, gıdaya erişimde yaşanan sorunlarla ilgili paylaşımların sayısında artış olduğu dikkat çekiyor.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

YAPMAZSAN AÇLIKTAN ÖLÜRSÜN
Paylaşımlardan birinde "Evimizde depoladığımız yığınla sebze var ama buzdolabımız çalışmadığı için tek seçeneğimiz onları dışarıya koymak. Şimdi hepsi bozulmak üzere. Ancak başka çaremiz yok. Eğer bunu yapmazsan, açlıktan ölürsün" ifadeleri yer alıyor:

"Bugün Puxi [bölgesinde] karantinanın 12. günü. Bu 12 günde sadece Dingdong'dan (internetten alışveriş sitesi) 10 kg pirinç alabilmeyi başarabildim. İnsanlar yemek bulamayınca çok endişeli oluyorlar."

ÇAREYİ KENDİLERİ BULDU

Paylaşılan mesaja göre Şanghay sakinleri gıdaya erişmek için kendileri çareler üretmiş:

"Daha karantinanın 4. veya 5. gününde insanlar gruplar halinde yemek satın alıp kendi aralarında yemekleri dağıtmaya başladılar. Herkes birbirine yardım ediyor. "

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

İNTERNETTEN YEMEK ALMAK İÇİN TAKTİKLER

Will, internetten gıda sipariş etmeye çabalarken başarma şansını artırmak için taktikler geliştirmiş.

Masaj tabancası ile telefonunun ekranındaki "sipariş et" tuşuna dakikada yüzlerce kez tıklayabildiği için, yoğun rekabet karşısında eve gıda getirtme şansını biraz olsun artırabilmiş.

Şanghay'da son Covid dalgası başladığından bu yana yaklaşık 400 bin kişinin testi pozitif çıktı. 24 Nisan Pazar günü hayatını kaybedenlerin sayısı 39 olarak kayda geçti.
Ölenlerin çoğunluğu yaşlılar ve sağlık problemleri olan ancak aşı olmamış insanlardan oluşuyor .

Çok sayıda insan, önlemlerin bu kadar sıkı olmasına gerek olup olmadığını sorguluyor.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

KANSER HASTALARI İLAÇ BULAMIYOR

Zhang Le (kimliğini gizlemek amacıyla ismi değiştirilmiştir) 50'li yaşlarında, Şanghay'da yaşayan bir Üniversite profesörü.

BBC'ye konuşan Zhang, hükümetin bilimsel verileri takip etmediği ve diğer sağlık ihtiyaçlarını göz ardı ettiği görüşünü dile getiriyor.

Evinin yakınlarında oturan 80'li yaşlarındaki anne ve babası ile evdeki yardımcıları için karantinanın ilk günlerinde buzluğa yemek stokladığını, evlerine şu ana dek dört kez yemek kolisi dağıtıldığını söylüyor.

"Annem ve babam açlıktan ölmüyorlar, ondan eminim" diyen Zhong, ailesinin gıdaya erişimle ilgili olmasa da, uzun süren sağlık problemleri için gereken tedaviye erişimle ilgili zorluklar yaşadığına dikkat çekiyor.

Kanser hastası babasının şiddetli ağrısı olmasına rağmen, "sağlık durumu için aldığı özel ağrı kesiciyi almaya hastaneye gidemediğini" söyleyen Zhong, şöyle devam ediyor:

"Annem de yüksek tansiyonu nedeniyle Betaloc ilacını alıyor ama reçete yazdırmak için hastaneye gidemedi. Elindeki ilaçlar tükenmesin diye, aldığı ilaçların dozunu azaltmak zorunda kaldı. 20 Nisan'da belediye ona reçetesini getirdi ama aynı ilaç değildi."