Son Dakika

Katar'dan Suriye açıklaması: "Kara harekatı ABD ile birlikte planlandı"

A A

15.02.2016 - 10:37 Son Güncelleme: | Haber Kaynağı: DHA

Katar Dışişleri Bakanı Abdurrahman el Sani, Suriye'ye yönelik bir kara harekatının yeni bir plan olmadığını ifade ederek, "Aslında bu uluslararası koalisyonun liderliğini yapan ABD ile planlanmıştı" dedi.

Katar'dan Suriye açıklaması: "Kara harekatı ABD ile birlikte planlandı"

Katar Dışişleri Bakanı Şeyh Muhammed bin Abdurrahman el Sani, IŞİD ile mücadele için uluslararası koalisyon kapsamında Suriye'ye kara gücü göndermenin daha büyük bir aciliyet kazandığını söyledi.

The Guardian'ın haberine göre, Münih Güvenlik Konferansı'nın son gününde konuşan Sani, Suudi Arabistan ve bazı bölge ülkelerinin IŞİD'le mücadele kapsamında Suriye'de kara harekatına hazırlandıkları yönündeki bir soru üzerine, bunun yeni bir plan olmadığını bildirdi.

Halep rejimin eline geçerse olabilecek 5 şey

Katar Dışişleri Bakanı, “Aslında bu uluslararası koalisyonun liderliğini yapan ABD ile planlanmıştı. Eğer Suriye'ye kara birliklerinin gönderilmesine ihtiyaç duyulursa bu koalisyonun liderliği altında olmalı. Suudi Arabistan katılmak istediğini söyledi. Geçen yıl ekim ayında bizim o dönemki Dışişleri Bakanımız da IŞİD'e karşı bir girişim olması halinde bizim de destek vermeye hazır olduğumuzu açıkça ifade etti. Yani bu daha önce planlanmıştı" diye konuştu.