Kerkük'te kanlı gün: 30 ölü

Kerkük'te kanlı gün: 30 ölü

Kerkükte kanlı gün: 30 ölü
expand

Irak'ın kuzeyinde bulunan Kerkük şehrinde bu sabah düzenlenen bombalı saldırıda 30 kişinin öldüğü bildirildi.

Kerkük'te, yerel saatle 09.00 sularında Kerkük Emniyet Müdürlüğü'nü hedef alan intihar saldırısında ilk belirlemelere göre 30 kişinin öldüğü, 70 kişinin yaralandığı belirtildi.

Kerkük Sivil Savunma Müdürü Tuğgeneral Nasıh Muhammed Sabır, "hareket halindeki bomba yüklü aracın saat 09.00 sularında Kerkük Emniyet Müdürlüğü'ne 10 metre kala Kerkük Telekom Müdürlüğü önünde infilak ettiğini, patlamada ilk belirlemelere göre 30 kişinin öldüğünü, 70
kişinin yaralandığını" söyledi.

Sivil savunma, polis ve askerlerden oluşan kurtarma ekiplerinin, patlamanın şiddetiyle bir kısmı çöken telekom binasında kurtarma çalışmalarına devam ettiği kaydedildi.

Bu arada, patlamadan hemen sonra, üzerinde patlayıcı bulunan intihar eylemcisi üç kişinin Emniyet Müdürlüğüne girmeye çalıştığı sırada güvenlik güçleri tarafından öldürüldüğü belirtildi.

Beton bloklarla çevrili olması ve patlamanın 10 metre uzağında meydana gelmesi sebebiyle emniyet müdürlüğünün fazla zarar görmediği ifade edildi.

Ankara saldırıyı kınadı

Kerkük Emniyet Müdürlüğü'ne yapılan intihar saldırısı, Ankara'da da tepkiye neden oldu. Dışişleri Bakanlığı, saldırıyı  kınadı. Dışişleri Bakanlığı'ndan yapılan yazılı açıklamada, bu tür terör eylemlerinin son günlerde Kerkük ve Tuzhurmatu gibi etnik ve mezhepsel açıdan çoğulcu kentlerde yoğunlaştığı hatırlatıldı. Saldırıların Irak'ta kardeş kavgasını hedeflediği belirtilen açıklamada, "Irak halkının ve yöneticilerinin bu karanlık oyunlara alet olmayacaklarına olan inancımız tamdır" denildi. Dışişleri açıklamasında, Irak'taki terörün açtığı yaraların sarılması için Türkiye'nin her türlü yardıma hazır olduğu da vurgulandı, "Terörist eylemi şiddetle kınıyoruz" denildi.
Sıradaki Haberadv-arrow
Sıradaki Haberadv-arrow