Kerry'den Çin-ABD gerilimini yumuşatma mesajı

Kerry'den Çin-ABD gerilimini yumuşatma mesajı

Çin Dışişleri Bakanı ile görüşecek olan ABD Dışişleri Bakanı John Kerry, kongrede konuştu. Güney Çin Denizindeki askeri faaliyetlerin, barışçıl çözüm amacına aykırı olduğunu söyledi.

ABD Dışişleri Bakanı John Kerry'nin gündeminde baş sırada yer alan konulardan biri de Güney Çin Denizi nedeniyle Çin ile yaşanan gerilim. Çin'in Gnüey Çin Denizi'ndeki bazı adalara füze savunma sistemi yerleştirdiği iddialarının ardından ABD, bölgedeki askeri varlığını artırmış, bir de bazı ülkelerle birlikte askeri tatbikat düzenlemişti. Çin'den buna "ABD'yi ilgilendirmez" tepkisi gelmişti.


Çin'den 'ABD'yi ilgilendirmez' açıklaması


Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Hua Çunying dün konuşmuş ve Güney Çin Denizi tartışmasının ABD'yi ilgilendirmediğini açıklamıştı. Sözcünün bu açıklamasına yanıt da ABD'nin Pasifik Filosu Komutanı Amiral Joseph Aucoin'dan gelmiş, "Bölgede faaliyetlerimiz durmayacak" demişti.


Çin'den füze savunma sistemi yalanlaması


Konuya ilişkin ABD Dışişleri Bakanı John Kerry'den de açıklamalar geldi. Kerry, Çin Dışişleri Bakanı Wang Yi ile görüşmesinin hemen öncesinde konuştu. Kerry, askeri faaliyetlerin Güney Çin Denizindeki egemenlik iddialarının barışçıl yollardan çözümüne yardımcı olmadığını söyledi.


Güney Çin Denizi'ndeki kıta sahanlığı tartışmasında ABD'nin barışçıl bir çözümü teşvik ettiğini söyleyen Kerry, "Bölgedeki askeri faaliyetler kesinlikle buna yardımcı olmuyor" ifadesini kullandı.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS