Kerry'den Suriye'de geçici ateşkes açıklaması

Kerry'den Suriye'de geçici ateşkes açıklaması

ABD ve Rusya, Suriye'de geçici ateşkes için uzlaşmaya hiç olmadığı kadar yaklaştı. Açıklamayı Ürdün'ün başkenti Amman'daki ABD Dışişleri Bakanı John Kerry yaptı. Kerry, Obama ve Putin'in anlaşmaya son şeklini vereceklerini, ardından da geçici ateşkesin taraflarca uygulamaya konulacağını söyledi. Lavrov da Kerry'yi teyid etti.

ABD Dışişleri Bakanı John Kerry, Suriye krizinde müzakerecilerin bugün şimdiye kadarkinden daha fazla ateşkese yaklaştıklarını söyledi.


Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu ABD'li ve Suudi mevkidaşlarıyla telefonda görüştü


Suriye Devlet Başkanı Esad'dan ateşkes koşulu


Erdoğan: Kimse Türkiye'nin meşru müdafaa hakkını sınırlayamaz


Rus mevkidaşı Sergey Lavrov ile görüştüğünü belirten ABD Dışişleri Bakanı Kerry, Suriye'de tarafların geçici ateşkesi için prensipte anlaşmaya vardıklarına inandığını söyledi.


Amman'da Ürdün Dışişleri Bakanı Nasır Judeh ile görüşmesinin ardından düzenlenen basın toplantısında açıklamalar yapan Kerry, önümüzdeki günlerde ABD lideri Barack Obama ile Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in anlaşma şartlarının tamamlanması için görüşeceklerini belirtti. Kerry, "Obama ve Putin geçici anlaşmayı uygun olur olmaz ele alacaklar ve sonrasında da taraflarca uygulamaya konacak" dedi.


Kerry geçici ateşkes anlaşmasında "hala tamamlanması gereken ayrıntılar" olduğunu söyledi.


"Güvenlik Konseyi'nin terörist saydığı örgütlerin dışında tutulması"


Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov'dan da konuyla ilgili açıklama geldi. Rusya'nın resmi haber ajansı RIA'ya konuşan Lavrov, ABD'li mevkidaşı Kerry ile Suriye'de ateşkesin koşullarını telefonla görüştüklerini açıkladı. Ateşkes şartlarını görüştüklerini belirten Rus Bakan, BM Güvenlik Konseyi'nin terörist olarak tanıdığı örgütlerin ateşkes şartlarının dışında tutulmasını ele aldıklarını söyledi.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS