Kiev'den yükselen 'yardım' çığlığı

Kiev'den yükselen 'yardım' çığlığı

Kiev'den yükselen 'yardım' çığlığı

Rus lider Putin'in emri ile 24 Şubat'ta başlayan savaşta kum torbaları, kültürel mirası savunmanın sembolü haline gelmişti. Ukrayna'daki tarihi eserler, kum torbaları ile çevrelenerek koruma altına alınmaya çalışıldı. Ancak bu sefer, dünyaya silah yardımı talebinde bulunmak için kullanıldı. İşte ünlü Bağımsızlık Meydanı'ndan yükselen yardım talebi...

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Kiev’den birliklerini çeken Rusya, hedefini Ukrayna’nın doğusuna yöneltti. Donbas bölgesi yoğun çatışmaların adresi oldu.

Ancak, takvimler 5 Haziran'ı gösterdiğinde endişe içinde bekleyen Ukraynalılar, başkent Kiev’de siren ve bombardıman seslerini yeniden duydu.

Rus güçleri haftalar sonra Kiev'e füze saldırısı düzenledi. Başta Ukrayna lideri Volodimir Zelenski ve ülkenin Dışişleri Bakanı Dmitro Kuleba olmak üzere birçok Ukraynalı siyasetçi Rus saldırıları ile mücadele edebilmek için silah yardımı çağrısında bulunmuştu.

Bu sefer yardım talebi Kiev’in Bağımsızlık Meydanı’nda yükseldi…

BAĞIMSIZLIK MEYDANI’NDA YARDIM ÇIĞLIĞI

Savaşın başından itibaren kum torbaları, ateş altındaki Ukrayna'da kültürel miras savunması için kullanıldı. Ülkede kültürel değer taşıyan büst ve heykeller, üst üste kum torbaları ile çevrelenerek koruma altına alınmaya çalışıldı.

(Fotoğraf/ 6 Haziran: AFP- Natacha Pisarenko)

AFP fotomuhabiri Natacha Pisarenko’nun kadrajına 6 Haziran’dan yansıyan bu karede ise kum torbalarının bu sefer farklı amaçla kullanıldığı görülüyor.

Kiev’in ünlü Bağımsızlık Meydanı’nda kum torbaları ile ‘Yardım edin’ yazılarak tüm dünyaya yardım çağrısında bulunuldu. Arkada yer alan pankartta ise “Tüm uluslar, sizin askeri teçhizatına ve personeline ihtiyacımız var” yazısı yer aldı.

İNGİLTERE, UKRAYNA'YA UZUN MENZİLLİ FÜZE GÖNDERİYOR

İngiltere Savunma Bakanı, Rusya'nın Batı'ya yönelik tehdidine rağmen İngiltere'nin uzun menzilli füze sistemi olan M270'leri Ukrayna'ya göndereceğini söyledi.

İngiltere hükümeti Ukrayna'ya kaç adet füze gönderileceğini açıklamadı ancak ilk etapta 3 adet gönderileceği öngörülüyor.

PUTİN'DEN SERT TEPKİ

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, ABD’nin Ukrayna’ya yönelik uzun menzilli füze göndermesinin amacının “çatışmaları uzatmak” olduğunu savunarak, Ukrayna'ya uzun menzilli füzeler verilmesi halinde Moskova'nın yeni hedefler vuracağı konusunda uyardı.

İngiltere'den Ukrayna'ya silah sevkiyatı: Uzun menzilli roket sistemleri gönderilecek

İngiltere'den Ukrayna'ya silah sevkiyatı: Uzun menzilli roket sistemleri gönderilecek