Time dergisi yılın kişisini seçti

Time dergisi 2017 yılın kişisini seçti. 2016 yılında Time dergisine kapak olarak yılın kişisi seçilen Donald Trump, 2017 yılı için tekrar aday gösterilmişti. Bu sene Kim Jong-Un ve Donald Trump'ın arasında geçeceği düşünülen mücadeleden beklenmedik bir galip çıktı. Birçok güçlü adayın yarıştığı kapak mücadelesinde sürpriz bir grup "yılın kişisi" oldu.Time dergisi bugün 2017 yılının kişisini belirleyerek derginin kapağına yerleştirdi. Kapak olma yarışında birbirinden dişli adaylar bulunuyordu. Adayların arasında Kim Jong-Un ve Trump arasındaki rekabet ve çatışma dergi kapağı olma yolunda ilgi çekmişti. Ancak Time dergisi, beklentilerin aksine yılın kişisini değil, yılın "kişilerini" seçti.
Time dergisinin bugün yaptığı açıklamaya göre 2017 yılının kişisi; cinsel istismar meselelerini gündeme getiren güçlü kadınların oluşturduğu 'sessizliği bozanlar' oldu. Holywood yapımcısı Harvey Weinstein'ın cinsel istismarlarının ortaya çıkarılmasıyla büyüyen "#MeToo" (Bende) adlı tepki hareketinin öncüleri "yılın kişileri" ünvanını alarak Time'a kapak oldu.
Time dergisine kapak olma yarışı birkaç hafta önce Donald Trump’ın “Time dergisinin 2017 yılı kişisi seçildim ancak yoğun olduğum için kapak çekimlerine katılamayacağımı söyleyip, teklifi reddettim” diyerek alevlenmişti. Trump’ın bu sözlerini Time dergisi reddetse bile Donald Trump yinede 2017 yılı için açıklanan adaylardan birisiydi.
Listede Kuzey Kore lideri Kim Jong-Un bulunuyordu. Başkan Kim Jong-Un 2017 yılı boyunca ABD ve müttefiklerinin karşısında birçok nükleer deneme yaparak özellikle ABD Başkanı Donald Trump’a karşı politikalarını yürütmüştü.
Trump’ın “hasta köpek” ve “kısa ve şişko” diye nitelendirdiği Kim Jung-Un, Trump’ın kendisini aşağılamasını yanıtsız bırakmamış ve Trump’a “yaşlı" ve "provakatör” demişti.
Kapak adaylarının çatışması özellikle bu hafta Kim Jong-Un tarafından talimat verilerek Kuzey Kore’nin bugüne kadarki en kapsamlı nükleer füzesi denemesi Hwasong-15’in fırlatılmasıyla ilişkiler gerilmiş, ABD ve Güney Kore bölgede 230 uçaklık bir hava göstesiyle Kim Jong-Un’a misilleme yapmıştı.
Listede yer alan bir diğer isim ise ABDli avukat ve bürokrat Robert Mueller. Mueller, 2016 yılında yapılan ABD seçimlerindeki Rusya müdahalesini araştıran komisyonun başkanı. Özellikle Donald Trump-Rusya ilişkisini araştıran ve Rusya’nın ABD seçimlerine siber saldırılar ve çeşitli manipülasyonlar ile etki ettiği iddiası üzerinde birçok soruşturma yürüten Mueller, geçen hafta Donald Trump’ın Rusya bağlantıları nedeniyle kovulan danışmanı Michael Flynn’in FBI ile Rusya bağlantıları konusunda işbirliği yapmasını sağlayan önemli isimlerden biri olarak görülüyordu.
Suudi Arabistan’ın Veliaht Prensi Muhammed bin Salman Time’ın yayınladığı listenin bir diğer önemli ismi. Muhammed bin Salman, Temmuz ayında “Veliaht Prens” olarak atanmasından sonra Suudi Arabistan’da birçok reformun yapılacağının sözünü vermişti. Suudi Arabistan’ın “ılımlı İslam’a” geçeceğini söylerek şeriat kanunlarıyla yönetilen ülkede ciddi bir adım atan Muhammed bin Salman ayrıca kendi ailesinin birçok mensubunu Kasım ayının başında yürüttüğü “yolsuzluk” operasyonu ile tutuklatmıştı.
ABDli yönetmen Patty Jenkins bir diğer kapak adayıydı. Jenkins, 2017 yılında “Wonder Woman” adlı film ile büyük başarılar elde etti. Patty Jenkins, çalışmalarıyla “kadının medyadaki temsilini” güçlendiren bir figür olarak görülüyor.
10 / 15
Time dergisi yılın kişisini seçti
Amerikan futbolunun önemli isimlerinden oyun kurucu Colin Kaepernick 2017 yılında “ırk ayrımcılığına” karşı maç öncesi ulusal marş esnasında diz çökmesi ile gündeme gelmişti. Kaepernick, yaptığı hareket ile bir anda ABD gündemini değiştirmişti. Colin Kaepernick bu hareketi ile 2017 yılında Time'a kapak olabilir.
11 / 15
Time dergisi yılın kişisini seçti
Çin Devlet Başkanı Xi Jinping de listede yer almıştı.
12 / 15
Time dergisi yılın kişisini seçti
Birçok ekonomi platformunda dünyanın en zengin adamı olarak gösterilen Amazon’un kurucusu ve CEO’su Jeff Bezos, Time kapağı için önemli adaylardan birisiydi.
13 / 15
Time dergisi yılın kişisini seçti
Aday listesinde kişilerin haricinde gruplarda bulunuyor. Yani bu sene belirli bir grupta Time’a olabilir. Bu gruplar arasında kadınlara karşı cinsel taciz suçlamalarının alevlenmesiyle başlayıp, #MeToo hastagi ile bu suçlamaların mağduru olan kadınların oluşturduğu platform adaylar arasında.
14 / 15
Time dergisi yılın kişisini seçti
Bir diğer aday topluluk ise ABDli “Dreamers” grubu. ABD’ye öğrenci olarak yerleşen öğrencilerin ve gençlerin oluşturduğu grup ayrıca “belgesiz göçmenler” olarak biliniyor. Başkan Trump’ın belgesi bulunmayan ancak öğrenci veya çalışan olarak ABD’de bulunan bu durumdaki gençlerin sınır dışı edilmesinin önünü açan bir yasa tasarısı önerisinde bulunmasından sonra alevlenen tartışmalarda “Dreamers” grubu birçok gösteri ve prostesto yürüyüşlerinde bulunmuştu.
15 / 15
Time dergisi yılın kişisini seçti
1927 yılından beri Time dergisi yılın en etkili kişisini seçiyor. Derginin kapağında yer almak büyük bir prestij göstergesi. Her sene yılbaşına doğru seçilen “yılın en etkili kişisi” derginin kapağında boy gösteriyor. Bugüne kadar olumlu veya olumsuz icraatlarıyla dünyaya iz bırakmış birçok siyasetçi, sporcu, aktivist ve sanatçı Time dergisine kapak olmuştu.
{$ nextTitle $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS