Kolombiya'da ateşkes sona erdi!

Kolombiya'da ateşkes sona erdi!

Kolombiya'da ateşkes sona erdi!

Kolombiya'da, ordunun düzenlediği operasyonda 26 FARC gerillasının öldürülmesi üzerine uzun süredir devam eden ateşkes FARC tarafından bozuldu.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Kolombiya'nın batısında düzenlenen operasyonda 26 FARC gerillası öldürüldü. Kolombiya Başkanı Juan Manuel Santos tarafından açıklanan operasyonun hava ve kara destekli olduğu ifade edildi. Operasyonda ordunun FARC'a ait büyük bir silah deposuna el koyduğu da açıklandı. Operasyonun düzenlendiği FARC'ın 29. Tugayı'nın kasım ayında bir polis noktasına düzenlenen saldırıdan sorumlu olduğu bildirildi. Kolombiya Başkanı Santos, nisan ayında yaptığı açıklamada FARC'a karşı hava operasyonlarının tekrar başlayacağını belirtmişti.

26 gerillanın öldürüldüğü operasyonun ardından FARC, hükümet ile devam eden ateşkesi bozduğunu ilan etti.

2014 ARALIK AYINDA SÜRESİZ ATEŞKES İLAN EDİLMİŞTİ

FARC ile Kolombiya hükümeti arasında uzun süredir devam eden barış görüşmeleri 2014'te FARC'ın süresiz olarak ateşkes ilan etmesiyle yeni bir sürece girmişti. FARC o dönemde yaptığı açıklamada "Ateşkesin uzun ömürlü olmasını diliyoruz. Süreci bozacak tek şey güvenlik güçlerinin düzenleyeceği operasyonlar olur" ifadelerini kullanmıştı. 1964 yılında başlayan çatışmalar 50 yılı aşkın bu süreçte 200 binden fazla insanın hayatına mal oldu.

3 PKK'lı kadın cinayetinde soruşturma tamamlandı

"IŞİD 280 kişiyi infaz etti" iddiası!

Sıradaki haber
Sıradaki haber
Sıradaki haber
Sıradaki haber