Kolombiya'da çatışmalar artıyor

Kolombiya'da çatışmalar artıyor

Kolombiya güvenlik güçlerinin ülke genelinde son 24 saatte düzenlediği operasyonlarda 7 Ulusal Kurtuluş Ordusu (ELN) militanının öldürüldüğü açıklandı

Kolombiya ordusunun, ELN’nin 9 Ocak’ta sona eren ateşkesin ardından başlattığı saldırılarla kesilen barış görüşmeleri sonrası ülke genelinde bu örgüte yönelik yürüttüğü operasyonları sürüyor.

Devlet Başkanlığından yapılan yazılı açıklamada güvenlik güçlerinin başlattığı operasyonlarda ülke genelinde son 24 saatte 7 ELN militanının öldürüldüğü kaydedildi.

Choco yönetim bölgesindeki operasyonlarda 7 militanın öldürüldüğü bilgisi paylaşılan açıklamada, Arauca yönetim bölgesinde yürütülen operasyonlarda 6 militanın yakalandığı, 4 militanın da teslim olduğu belirtildi.

Açıklamada Devlet Başkanı Juan Manuel Santos’un Kolombiya ordusunu operasyonlardan ötürü tebrik ettiği aktarıldı.

ELN'nin saldırıları da sürüyor

Öte yandan ELN'nin ateşkesin bitimiyle başlattığı saldırıları da devam ediyor.

Yerel basındaki haberlere göre örgüt, Arauca bölgesinde Kolombiya hükümeti ile çalışan bir petrol firması görevlisini kaçırırken, buradaki bir polis merkezine de el bombalı saldırı düzenledi.

Saldırıda ölü ya da yaralı olup olmadığı bilinmiyor.

Hükümet ile ELN arasındaki görüşmeler ve ateşkes bitmişti.

ELN, 102 gün süren çift taraflı ateşkesin bitmesinin ardından ülkenin bazı bölgelerinde saldırılar gerçekleştirmiş, aynı zamanda Casanare yönetim bölgesinde petrol boru hattını hedef almıştı.

Devlet Başkanı Santos bu gelişmeler üzerine örgütle yürütülen barış görüşmelerinin beşinci turu için Ekvador'da bulunan müzakere heyetine ülkeye dönmesi talimatı vermişti.

Kolombiya'da ateşkesin sona ermesinden kısa süre önce ELN'nin başmüzakerecisi ve lideri Pablo Beltran basına yaptığı açıklamada "Umarım sükunet devam eder." ifadesini kullanmıştı.

{$ nextTitle $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS