Kolombiya'da ordu ve FARC arasında çatışma

Kolombiya'da ordu ve FARC arasında çatışma

Kolombiya’nın kuzeyindeki Bolivar bölgesinde güvenlik güçleri ile Kolombiya Devrimci Silahlı Güçleri (FARC) üyeleri arasında çıkan çatışmada 2 militan öldü.

Kolombiya basınında yer alan haberlere göre, Santa Rosa şehri kırsalında askerlerin yürüttüğü asayiş operasyonları sırasında FARC’ın silah bırakması için toplanma alanı olarak belirlenen bölgelerden birine 68 kilometre uzaklıkta çatışma çıktı.


Çatışmada 2 FARC militanı öldü biri teslim oldu. Güvenlik güçleri, militanlara ait silah, telsiz ve çok sayıda örgütsel doküman ele geçirdi. Ordu yetkilileri, çatışmayla giren militanların FARC’ın "37. Cephe" adlı grubuna dahil olduğunu ve bölgedeki kargo şirketi çalışanları, madenciler ve tüccarlardan haraç topladıklarını söyledi.
El Tiempo gazetesine konuşan General Alberto Jose Mejia, grubun bölgede haraç topladığını ve silahsızlanma için oluşturulan toplanma bölgesinden çok uzakta olduklarını kaydetti. Mejia, ele geçirilen belgelerde de grubun “37. Cephe” lideri tarafından bölgede haraç toplamakla görevlendirildiğine dair yazılı
emirlerin yer aldığını ifade etti.


Kolombiya hükümetinin FARC ile görüşmelerde başmüzakereci olarak yer alan Humberto de la Calle, Caracol radyosuna yaptığı açıklamada, çatışmanın, ateşkesin ne kadar kırılgan olduğunu gösterdiğini ve barış anlaşmasının uygulanması için daha fazla geç kalınmaması gerektiğini belirtti. FARC’ın Başmüzakerecisi Ivan Marquez ise öldürülen militanların, toplanma bölgesine gitmekte olduğunu ileri sürdü.


Kolombiya’da 2 Ekim’deki referandumda reddedilen barış anlaşması sonrası taraflar Küba’nın başkenti Havana’da bir araya gelmiş ve 12 Kasım’da yeni bir anlaşma sağlanmıştı. FARC ile yürürlükte olan ateşkes, yıl sonuna kadar uzatılmıştı.


48 milyonu aşan nüfusa sahip Latin Amerika ülkesi Kolombiya'da yarım yüzyıldan fazla süren iç savaş, 260 bine yakın kişinin hayatını kaybetmesine ve 6 milyondan fazla insanın göç etmesine sebep olmuştu.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS