Körfez İşbirliği Konseyi Hizbullah'ı terör örgütü ilan etti

Körfez İşbirliği Konseyi Hizbullah'ı terör örgütü ilan etti

Körfez İşbirliği Konseyi (KİK) Hizbullah'ı terör örgütü ilan ettiğini bildirdi.

Suudi Arabistan, Bahreyn, Kuveyt, Umman, Katar ve Birleşik Arap Emirlikleri'nden oluşan Körfez İşbirliği Konseyi (KİK), Hizbullah'ı terör örgütü ilan etti.


KİK tarafından yayımlanan yazılı açıklamada, Hizbullah'ın, tüm yöneticileri, ona bağlı ve ondan doğan örgütlerle beraber terör örgütü olduğunu ilan etti.


Suudi Arabistan'dan operasyona 'evet'


Açıklamada, KİK Genel Sekreteri Abdullatif bin Raşid ez-Zeyani, kararın Hizbullah'ın saldırgan eylemlerini sürdürerek, Körfez ülkelerinin gençlerini kendi savaşçısı yapması, terör eylemleri, silah kaçakçılığı, fitne ve kaos için kışkırtması, bununla da Körfez ülkelerinin egemenliğini, güvenliğini ve istikrarını hedeflemesi nedeniyle alındığını ifade etti.


'İslam Ordusu' 200 bin askerle tatbikata başladı


Zeyani, KİK'in Hizbullah militanlarının Suriye, Yemen ve Irak'ta yaptığı terör eylemleri ve provokasyonların, ahlaki, hukuki değerler ve ilkelerle bağdaşmadığı ve Arap ulusal güvenliği için tehdit oluşturduğu şeklinde değerlendirdiğini kaydetti.


Hizbullah'tan Türkiye suçlaması!


Örgütün söz konusu eylemlerini sürdürmesi nedeniyle KİK'in Hizbullah'ı terör örgütü olarak kabul ettiğini belirten Zeyani, bu kararın hayata geçirilmesi için KİK'te uygulanan terörle mücadele kanunları ve buna benzer uluslararası kanunlar çerçevesinde gerekli adımların atılacağını kaydetti.


KİK üyelerini Bahreyn, Kuveyt, Umman, Katar, Suudi Arabistan ve Birleşik Arap Emirlikleri oluşturmaktadır.


Hariri: "Hizbullah'la diyalogumuz devam edecek"


Lübnan'daki Müstakbel Hareketi Lideri ve eski Başbakan Saad Hariri, Körfez İşbirliği Konseyi'nin (KİK) Hizbullah'ı "terör örgütü" ilan etmesinin ardından Hizbullah ile diyaloglarının devam edeceğini açıkladı.


Lübnan meclisinde cumhurbaşkanını seçmek için düzenlenen oturumun ardından basın mensuplarına açıklama yapan Hariri, "Hizbullah ile diyaloğumuz devam edecek. Diyalog, müttefikler arasında değil muhalifler arasında gerçekleşir. Hizbullah'ın Yemen ve Suriye'de yaptıkları terör ve suç eylemidir. Onlar (Hizbullah) bizim bu konudaki duruşumuzu biliyor. Suriye ateşinin Lübnan'a sıçramaması sağlanmalıdır" dedi.


Müstakbel Hareketi, 2014'ten bu yana her çarşamba günü Lübnan siyasetindeki rakibi Hizbullah ile Lübnan Meclis Başkanlığının gözetiminde diyalog toplantısı gerçekleştiriyor.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS