Koronavirüs dünyanın dört bir yanını sardı! İşte ülke ülke son durum

Çin'in Vuhan kentinde aralık ayında ortaya çıkan yeni tip koronavirüsün (Kovid-19) dünyanın dört bir yanına yayılması, çok sayıda ülkeyi çeşitli tedbirler almaya itti.Pek çok ülkede binlerce can kaybına neden olan salgın nedeniyle başta sokağa çıkma yasağı gibi çeşitli önlem ve uygulamalar hayata geçirildi.

Devletlerin, bu kapsamda aldıkları tedbirler arasında iş yerleri, okullar ve ibadethanelerin kapatılmasının yanı sıra toplu taşımanın durdurulması da bulunuyor.

Bazı ülkeler, spor müsabakalarının da aralarında bulunduğu toplu etkinlikleri iptal etti.

ABD
ABD, 100 bini geçen vaka sayısıyla Çin'i geride bırakarak dünyada salgının en fazla görüldüğü ülke haline geldi

New York ve California başta olmak üzere ABD'deki 50 eyaletten 48'i acil durum ilan etti.

ABD Başkanı Trump salgın nedeniyle 13 Mart'ta "ulusal acil durum" ilan edildiğini duyurdu.
Trump, salgında zarara uğrayan kişi ve işletmelerin desteklenmesi için 2,2 trilyon dolarlık ekonomik teşvik paketine onay verdi. ABD Kongresi de ücretsiz Kovid-19 testi imkanı sağlayan tasarıyı geçirdi.
ABD'de salgının merkezi haline gelen New York eyaleti Valisi Andrew Cuomo, eyalette eczane, market gibi açık olması gereken yerler dışında tüm iş yerlerinin kapatılması kararı aldı. ABD genelinde tüm okullarda eğitime ara verildi.
ABD'nin 40 milyon nüfuslu en kalabalık eyaleti California ve New York başta olmak üzere 24 eyaletinde, zorunlu olmadıkça evden çıkılmaması çağrısı yapıldı.

New York'un en büyük kongre merkezi Javits Center hastaneye dönüştürüldü. New York'ta bazı sokaklar araç trafiğine kapatıldı. Trump, ABD donanmasına ait Comfort isimli hastane gemisini New York'a gönderdi.

Pentagon, tüm yurt dışı personel sevkiyatlarını 90 günlüğüne askıya aldı. Pasifik bölgesinde görevde bulunan ABD'nin "USS Theodore Roosevelt" adlı uçak gemisinde Kovid-19 vakalarının artması üzerine gemi içinde görevli 5 bin askerle Guam Adası'nda karantinaya alındı.

ABD, Meksika sınırı zorunlu olmayan geçişlere kapatıldı, küresel seyahat uyarısı 4'üncü seviyeye çıkarıldı.
İtalya

Ülkede Kovid-19'dan ilk ölüm haberinin geldiği 21 Şubat'ta 10 belde kırmızı bölge ilan edildi. 25 Şubat'ta karantina uygulaması 10 beldeden 5 bölgeye genişletildi.

Ülkede 4 Mart'ta eğitim-öğretim faaliyetlerine ara verildi, sinema, tiyatrolar 3 Nisan'a kadar kapatıldı.

İtalya Birinci Futbol Ligi maçları 3 Nisan'a kadar durduruldu. 7 Mart'ta Lombardiya Bölgesi ve 14 vilayeti karantinaya alındı.

9 Mart'ta ülke geneli karantinaya alındı ve serbest dolaşım yasaklandı. 11 Mart'ta üretim faaliyetleri dışında tüm ticari faaliyetler durduruldu.

İspanya
İspanya'da Kovid-19 ile mücadelede ilan edilen olağanüstü hal (OHAL) gereği halkın sadece iş, market, eczane veya hastaneye gitmek, köpek gezdirmek, gazete almak, bankadan para çekmek ve çöp atmak için sokağa çıkışına izin veriliyor.

İşe gidişlerde iş yerlerinden çalışma saatleriyle ilgili belge alınması, alışveriş ve eczane gibi diğer ihtiyaçlar için sokağa tek başına çıkılması ve yaşanılan bölgede olması şartı koşuluyor.

Kentlerde toplu taşıma yaklaşık yüzde 30 kapasiteyle hizmet veriyor.

Ülke genelinde eczane, hastane, market dışında tüm alışveriş merkezleri, restoran, sinema ve tiyatro gibi kültür sanat merkezleri ve dükkanlar kapalı durumda.

Polis ve asker ülke sınırlarında sadece İspanyol vatandaşlarının giriş ve çıkışına sınırlı şekilde izin veriyor. OHAL kararlarını ihlal edenlere 100 avrodan 30 bin avroya kadar para ve 1 yıla kadar hapis cezası verilebiliyor.
İspanya'da 14 Mart akşamı yürürlüğe giren OHAL kararlarını ihlal eden 110 bin fazla kişiye para cezası kesildi, 100'den fazla kişi de gözaltına alındı.
Fransa

Ülke genelinde serbest dolaşıma zorunlu haller dışında 15 Nisan'a kadar kısıtlama getirildi. Buna göre, sadece işe gitmek, zaruri market ihtiyaçlarını karşılamak, acil durumlarda eczane veya hastaneye gitmek, evin 1 kilometre etrafında 1 saat süreyle yürüyüşe izin veriliyor.

Fransızların, dışarı çıktıklarında, İçişleri Bakanlığının sitesinden edindikleri ve mazeretlerini bildiren belgeyi yanlarında bulundurmaları, kontrol durumunda polise teslim etmeleri gerekiyor. Bu kurala uymayanlara 150 avro para cezası kesiliyor. Bu kuralı 15 günde iki kez ihlal edenlere 1500 avro, bir ayda 4 kez ihlal edenlere ise 3 bin 700 avro ve 6 ay hapis cezası veriliyor.

Ülkede tüm okul, kafe, restoran, bar, gece kulübü, sinema ve ticari işletmeler kapatıldı, sadece market, eczane, banka ve benzin istasyonları hizmet veriyor.

Fransa 1. ve 2. Futbol Liglerinde maçlar, yeni bir duyuruya kadar askıya alındı. 22 Mart'ta yapılması planlanan yerel seçimlerin ikinci turu da ileri bir tarihe ertelendi. Ülkede birçok önemli etkinlik iptal edildi.
İngiltere

Başta toplumsal bağışıklık kazanılması için virüsün kontrollü şekilde yayılması stratejisini izleyen ancak ölü sayısının 250-300 bini bulabileceğine yönelik raporların ardından politika değişikliğine giden İngiliz hükümeti, bu hafta halkın evden çıkmasına sınırlama getirirken, market ve eczaneler hariç tüm ticari işletmelerin kapatılması emri verdi.

Başbakan Boris Johnson 23 Mart'ta yaptığı açıklamayla, halkın ancak gerekli alışverişler, ihtiyacı olanlara yardım, tek başına spor ve tıbbi ihtiyaç için evlerinden çıkmalarına müsaade edileceği, işe gitmek için yapılacak seyahatlere de ancak işin evde yapılamayacağı durumlarda izin verileceğini duyurdu.

Barlar, restoranlar, kafeler ve sinema salonlarının yanı sıra giyim ve elektronik mağazaları, kütüphaneler, oyun bahçeleri, spor salonları ve ibadethaneler ile hayati öneme sahip olmayan ürünleri satan işletmelerin kapatılmasına karar verildi.

Ev halkı hariç ikiden fazla kişinin katılacağı toplantılar yasaklandı. Cenaze törenleri hariç düğün ve vaftiz törenlerinin de aralarında olduğu tüm sosyal etkinlikler durduruldu. Ülkede okullar, ikinci bir duyuraya kadar tatil edildi, başkent Londra'da 40 metro istasyonu kapatıldı ve bazı hatlarda seferler azaltıldı.

İsviçre

İsviçre hükümeti, Kovid-19'un ülkede hızla yayılması üzerine 16 Mart'ta OHAL ilan etti.

Ülkede okullar, restoranlar, gece kulüpleri, mağazalar, eğlence mekanları, sinemalar, müzeler, spor salonları, kayak merkezleri, yüzme havuzları, kuaför salonları, kütüphaneler, güzellik salonları, alışveriş merkezleri, hayvanat bahçeleri kapatıldı.

Komşu ülkelerle sınırlar kapatıldı, uçuşlar durduruldu. Sadece market, banka, eczane ve postaneler faaliyetlerine devam edebiliyor. Ayrıca, hastaneler ve yaşlı bakım evlerine ziyaretler yasaklandı ya da kısıtlandı.

İsviçre'de sokağa çıkma yasağı olmasa da beşten fazla kişinin bir araya gelmesi yasaklandı. Yasağa uymayanlar 100 İsviçre frangı cezaya çarptırılıyor.

iran

İlk Kovid-19 vakasının 19 Şubat'ta Kum kentinde tespit edildiği ve ardından da tüm eyaletlere yayıldığı İran, ilk günlerde gerekli tedbirleri almamakla eleştirilirken, daha sonra sert önlemleri hayata geçirdi. 5 Mart'ta ülke genelinde 300 bin kişilik ekiple sağlık taramasına başlandı ve şüpheli kişiler sağlık merkezlerine yönlendirildi.

İlk başta kentlerin girişlerinde halkın seyahatlerini kısıtlamak amacıyla kontrol noktaları oluşturulurken, 25 Mart'ta yasağın boyutunun genişletilmesiyle seyahat yasağı getirildi. Ülke genelindeki ilk ve orta dereceli okullar ile üniversitelerde eğitime ara verilirken, sportif ve sanatsal faaliyetler de iptal edildi. Halkın temel ihtiyaçlarının karşılandığı market, manav ve eczaneler dışındaki alışveriş noktaları da 3 Nisan'a kadar kapatıldı. Aynı tarihe kadar devlet memurlarının üçte birine izin verildi.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
 
LG
MD
SM
XS