Koronavirüs hızla dünyaya yayılıyor: İşte ülke ülke son durum

Koronavirüs hızla dünyaya yayılıyor: İşte ülke ülke son durum

Çin'in Hubei eyaletine bağlı Wuhan kentinde ortaya çıkan yeni tip koronavirüs (Covid-19) dünyayı alarma geçirdi. Virüs, dünya genelinde 81 bin 191 kişiye bulaştı. Salgında hayatını kaybedenlerin sayısı ise 2 bin 768'e ulaştı. Peki İran'da ve İtalya'da büyük hızla ilerleyen koronavirüs hangi ülkelere yayıldı, son durum nedir?

İlk olarak Çin'in Wuhan kentinde görülen koronavirüs (Covid-19) tüm dünyada ürkütücü bir hızla yayılıyor. 


gisanddata.maps.arcgis.com adlı sitede yer alan anlık güncellemelere göre bugün itibariyle 81 bin 191 vaka olduğu ve toplamda 2 bin 768 kişinin hayatını kaybettiği belirtiliyor.


Sitedeki verilere göre 81 bin 191 vakanın 78 bin 64'ü Çin'de görülüyor. Yine aynı şekilde resmi rakamlara göre ölümlerin 2 bin 768 ölümün 2.715'i Çinlilerden oluşuyor.Virüsün merkezi Çin'den sonra en çok ölüm İran'da


Çin'den sonra virüs kabusunu en çok yaşayan ülkeler İran ve İtalya. İran Sağlık Bakanlığı Sözcüsü Kianush Jahanpur Çarşamba günü devlet televizyonunda yaptığı açıklamada, ölü sayısının 19'e yükseldiğini, toplamda 139 kişide ise koronavirüs vakası tespit edildiğini belirtti. Böylelikle virüsün ilk ortaya çıktığı Çin'den sonra koronavirüsten ölümün en fazla yaşandığı ülke oldu.


İran'dan sonra gelen İtalya'da ise Covid-19 salgınından yaşamını yitirenlerin sayısı 12 olarak açıklandı.  Hastalığın tespit edildiği kişi sayısının 374'ü bulduğu belirtilirken virüsün ilk kez ikisi 10, diğerleri 4 ve 15 yaşındaki 4 çocuğa da bulaştığı da kaydedildi.


Vaka sayısında Güney Kore 


Çin'den sonra en fazla vakanın görüldüğü ülke ise 1.261 ile Güney Kore.


Güney Kore'yi sırasıyla 322 ile İtalya, 178 ile Japonya, 139 ile İran, 91 ile Singapur, 89 ile Hong Kong, 57 ile ABD, 40 ile Tayland, 32 ile Tayvan, 23 ile Bahreyn, 22 ile Avustralya ve Malezya, 18 ile Almanya, 16 ile Vietnam, 14 ile Fransa, 13 ile BAE ve İngiltere, 11 ile Kanada ve Kuveyt, 10 ile Makao, 9 ile İspanya, 5 ile Irak, 3 ile Hindistan ve Filipinler, 2 ile İsrail, Rusya ve Avusturya takip ediyor.


Afganistan, Nepal, Kamboçya, Cezayir, Belçika, Finlandiya, İsveç, Hırvatistan, İsviçre, Mısır, Lübnan, Sri Lanka ve Yunanistan'da da 1'er vaka bulunuyor. 


Gerçek zamanlı güncellemelerin yapıldığı sitede koronavirüsün dünya üzerinde şu ana kadar 42 ülkeye yayıldığı görülüyor.


Uzmanlar, solunum yoluyla bulaşan hastalıktan kendini koruması için mutlaka maske takılmasını öneriyor ve hasta olduğu düşünülen kişilere yaklaşılmamasını, ellerin mutlaka sık sık yıkanmasını tavsiye ediyor.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
 
LG
MD
SM
XS