Son Dakika

Kremlin’den sert açıklamalar: NATO savunma değil zıtlaşma örgütüdür

A A

17.01.2022 - 13:15 | Haber Kaynağı: Sputnik

Kremlin Sözcüsü Peskov, NATO’nun barış güvercini değil, giderek Rusya sınırlarına doğru yaklaşan bir zıtlaşma enstrümanı olduğunu belirtti

Kremlin’den sert açıklamalar: NATO savunma değil zıtlaşma örgütüdür

Kremlin Sözcüsü Dmitriy Peskov, CNN televizyonuna demecinde NATO’yu savunma için değil, zıtlaşma için kurulan bir örgüt olarak tanımladı.

Peskov, “Bizim anlayışımıza göre NATO savunma için değil, zıtlaşma için kurulmuş bir örgüttür. Ve NATO barış, istikrar ve refah güvercini değil. Ve bu zıtlaşma silahı her geçen gün sınırlarımıza daha da yaklaştı” diye konuştu.

‘RUSYA, NATO'NUN KADEMELİ OLARAK UKRAYNA’YI İŞGAL ETMESİNE ARTIK KATLANAMAZ’

Rusya'nın NATO’nun Ukrayna'daki eylemlerine bundan böyle katlanamayacağını söyleyen Peskov, Moskova’nın Ukrayna etrafındaki duruma ilişkin görüşlerini şöyle aktardı:

“Kendi altyapısı, askeri eğitmenleri, savunma ve saldırı silahları stokları ile, Ukrayna ordusunu eğiterek ve benzer faaliyetlerle NATO'nun kademeli olarak Ukrayna topraklarına işgaline tanık oluyoruz.”

Bu gelişmelerin Rusya ile NATO arasındaki ilişkileri ‘kırmızı çizgiye’, Moskova’nın ‘artık katlanamadığı’ bir duruma getirdiğine dikkat çekerek, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Ve (Rusya Devlet Başkanı Vladimir) Putin'in 'Beyler, bu bizim için gerçek bir tehdit' demesinin ana nedeni de buydu. Ve bu, Avrupa'daki istikrar ve güvenliğe, Avrupa’nın güvenlik mimarisine yönelik gerçek bir tehdittir.”

‘RUSYA’NIN UKRAYNA SINIRINDAKİ ORDU BİRLİKLERİ, NATO’NUN YARATTIĞI GERİLİME VERİLMİŞ TEPKİDİR’

Ukrayna sınırında bulunan Rus ordu birlikleri ile ilgili duruma da açıklık getiren Peskov, “Rus birlikleri, Ukrayna sınırının yakınındaki Rusya topraklarında bulunuyor ve biz, bu çok gergin durum, çeşitli NATO tatbikatlarının, NATO’ya ait avcı ve casus uçaklarının yarattığı düşmanca atmosfer karşısında, NATO altyapısının ilerlemesi karşısında o birlikleri orada bırakmanın gerekli olduğunu düşünüyoruz” diye konuştu.

Rusya’nın bu tür eylemlere tepki vermek ve ‘ihtiyati tedbirler almak’ durumunda olduğunu ifade eden Kremlin Sözcüsü, “Bu nedenle askerlerimiz orada, kendi topraklarımızda bulunuyor” vurgusunu yaptı.

NATO’nun 1990’lı yılların başında, hukuki açıdan bağlayıcı belge oluşturulmasa da doğuya doğru genişlemeyeceğine dair söz verdiğine dikkat çeken Peskov, şunları söyledi:

“Her şey 1990'ların başında, Almanya'nın birleşmesi gerçekleştiği zaman ve o sırada Sovyetler Birliği’nin ve Sovyet lideri (Mihail) Gorbaçov'un bunu kabul etmesiyle başladı. ABD tarafı bir söz verdi, maalesef bu söz hukuki açıdan bağlayıcı bir belgede yer almadı. Ancak NATO'nun askeri veya siyasi altyapısını asla doğuya doğru genişletmeyeceğine dair bir garanti söz konusuydu. Ne yazık ki o zamandan bu yana bunun tersi oldu ve NATO'nun askeri altyapısı giderek Rusya Federasyonu’nun sınırlarına yaklaşmaya başladı.”

‘RUSYA KARŞI ÖNLEMLERE HAZIR’

Sunucunun Rusya’nın Ukrayna’daki durum nedeniyle askeri eylemde bulunmakla tehdit ettiği iddiası karşısında Kremlin Sözcüsü, “Hiç kimse hiç kimseyi askeri operasyonla tehdit etmiyor. Bunu yapmak çılgınlık olurdu. Fakat biz, herhangi bir eyleme karşılık vermeye hazır olacağız” yanıtını verdi.