Son Dakika

Kuzey Kore'den nükleer silah açıklaması!

A A

08.05.2016 - 10:34 Son Güncelleme:

Kuzey Kore lideri Kim Jong- un, nükleer silah konusunda ilk kez bu kadar net bir açıklama yaptı, Koreli lider, "Egemenliğimiz ihlal edilmediği sürece nükleer silah kullanmayacağız" dedi.

Kuzey Kore'den nükleer silah açıklaması!

Sputnik'in aktardığı habere göre Kuzey Kore lideri Kim Jong-un, ülkesinin egemenliği ihlal edilmediği sürece nükleer silah kullanmayacaklarını ve silahsızlanma konusundaki sorumluluklarına bağlı olduklarını söyledi.

İktidardaki Kuzey Kore İşçi Partisi’nin 1980 yılından bu yana düzenlediği ilk kongrede konuşan Kim, “Sorumluluk sahibi bir nükleer devlet olarak ülkemiz, saldırgan bir nükleer sahibi düşman devlet tarafından egemenliğimiz ihlal edilmediği sürece nükleer silah kullanmayacak. O zamana kadar silahsızlanmaya ve küresel çağta nükleer silahsızlanmaya bağlı kalacağız” dedi.

Kim, Cuma günü yaptığı açıklamada Kuzey Kore’nin gerçekleştirdiği nükleer denemelerin ülkenin ulusal gücünü artırdığını belirtmişti.

Kore Yarımadası’nda tansiyon, Kuzey Kore’nin hidrojen bombası testi yaptığını açıklamasının ardından yükselmiş, BM Güvenlik Konseyi de Pyongyang'a yaptırımları artırma kararı almıştı.