hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  'Kyoto Protokolü'nde anlaşma yok'

  Kyoto Protokolünde anlaşma yok
  expand

  İskoçya'da toplanan G8 Zirvesi kapsamında İngiltere Başbakanı Tony Blair ile biraraya gelen ABD Başkanı George Bush "Kyoto Protokolü yerine başka formüller geliştirmemiz gerekiyor" dedi.

  Bush, "ulusal ve ekonomik güvenliğimiz için hidro-karbonlara daha az bağlı hale gelmemiz lazım" diye konuştu.
   
  ABD Başkanı Bush, sera gazları konusuyla mücadelenin mümkün olduğuna işaret ederek, Kyoto ptorokolü döneminin sona erdirilmesi gerektiğine de dikkat çekti.
   
  ABD olarak bu konuda küresel ısınmayla mücadelede yeni projeler ürettiklerini söyleyen Bush, "İngiltere de hidrojen girişiminin büyük bir parçası olabilir. Japonya'dan da destek var. Almanya da bu projede büyük rol üstlenebilir" şeklinde konuştu. 
   
  Afrika'ya destek konusunda G8 masasına bazı spesifik projeler de koyacaklarını belirten Bush, bunlar arasında sıtmayla mücadele ve kız çocuklarının eğitimi konularının bulunduğunu anlattı. Bush, Afrika'ya yardımlar bazında ticaret ve AIDS ile mücadele gibi konuların önemine de değindi.

  İngiltere Başbakanı Tony Blair ise, zirvede Kyoto protokolünde anlaşma sağlanamadığını belirterek, "G8 zirvesinde her sorunu çözemeyebiliriz. Ama burada önemli olan en azından bir diyalog süreci başlatabilmek" dedi.


   
  KYOTO PROTOKOLÜ
 • Sera etkisinin azaltılarak, küresel iklim değişikliklerinin ve doğal dengenin korunmasını amaçlayan Kyoto Protokolü’ne, bugüne kadar 39'u sanayileşmiş 140'dan fazla ülke imza koydu. Protokol, 16 şubatta yürürlüğe girdi.
 • Sanayileşmiş ülkeler arasında yer alan ve atmosfere salınan sera etkisine yol açan gaz salınımının yüzde 36.1’inden tek başına sorumlu olan ABD ile yüzde 2.1'inden sorumlu Avustralya ise protokole hala taraf olmayı reddediyor.
 • Türkiye, iklim değişikliklerinin olumsuz etkilerinin önlenmesi amacıyla oluşturulan BM İklim Değişikliği Çerçeve Sözleşmesi'ni imzalayan ülkeler arasında yer alıyor.
 • Dünya Doğayı Koruma Vakfı WWF’den yapılan açıklamaya göre, küresel ısınma ve sera gazının etkileri konusunda yapılan bilimsel araştırmalar, önlem alınmadığı takdirde bu yüzyıl sonunda dünyanın sıcaklık ortalamasının iki derece artacağını yönünde.
 • Kyoto tartışmalarına dönmenin hiçbir anlamı olmadığını söyleyen İngiltere Başbakanı, "ABD'nin de Kyoto ile ilgili bir tutumu var ve bunu çözemiyoruz. Bu konuda yapabileceğimiz şey şu: Gelecekte insanları ortak bir çözüm noktasına getirebilmek. ABD, Kyoto önemli değil demiyor. Ama Kyoto son bulduğunda ve 2012 yılında bir uzlaşmaya gitmemiz gerekecek. Eğer uzlaşamazsak ciddi sorunlar gelecek demektir" ifadesini kullandı.

   
  Bisiklet kazası açıklaması

  ABD Başkanı Bush, basın toplantısında gazetecilerin, dün yaptığı bisiklet kazasında bir polise çarpmasıyla ilgili sorularını da yanıtladı.
   
  Çarpıştığı polisle konuştuğunu, durumunun iyi olduğunu belirten Bush, “yaşıma göre hareket etmeliydim. Dağ bisikletine bindiğinizde onun gereklerini yerine getirmelisiniz. Bisikletle çok hızlı gittim ancak zemin kaygan olduğu için düştüm. Böylece sınırımı da öğrenmiş oldum” dedi.
   
  İskoçya’nın dağ bisikleti yapmaya çok elverişli olduğunu da belirten ABD Başkanı Bush, “kendi Tour de France’ımı yaptım. Ama finishe dikkat edin. Bisiklete binerseniz, zaman zaman düşebilirsiniz” ifadesini kullandı.

   
  Protestolar sürüyor
   
  G8 liderlerini biraraya getiren zirve sürerken küreselleşme karlıtkarının protesto gösterileri tüm hızıyla devam ediyor. Son 24 saatte yaklaşık 160 gösterici gözaltına alındı. Binlerce savaş karşıtı, küreselleşme karşıtı ve anti-kapitalist gösterici, G-8 liderler zirvesini kuşatmayı planlıyor. 
   
  Yetkililer, bugün bütün gün alarm durumunda olacaklarını ve göstericilerin dün olduğu gibi güvenlik bariyerlerini aşmaya çalışmasıhalinde güç kullanmaktan kaçınmayacaklarını bildirdi. İskoç polis sözcüsü, sadece polisin koyduğu kurallara uyan ve işbirliğine razı olan göstericilerin kamp bölgesinden ayrılmalarına izin verileceğini ifade etti.  Kordon altına alınan kampta yaklaşık 5 bin göstericinin geçici olarak ikamet ettiği belirtiliyor.

  Zirvenin gündemi yoksulluk

  G8 zirvesi ABD, İngiltere, Kanada, Fransa, Almanya, İtalya, Japonya ve Rusya'nın liderlerini Gleneagles kasabasında biraraya getiriyor.

  Zirvenin ana gündem maddeleri Afrika'nın borçları ve küresel ısınma olacak. Zirvede çoğu Afrika'da yer alan 18 yoksul ülkenin 25 milyar doları bulan borçlarının silinmesi bekleniyor.
   
  Liderler ayrıca, küresel ısınmayla mücadele başta olmak üzere bir dizi konuda görüş alışverişinde bulunacak.

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow