Macaristan Başbakanı: "İsyancı mültecileri tutuklayacağız"

Macaristan Başbakanı: "İsyancı mültecileri tutuklayacağız"

Macaristan Başbakanı Viktor Orban, gelecek haftadan itibaren Macaristan'dan Sırbistan'a yasa dışı yollardan geçmek isteyen "isyancı" mültecilerin tutuklanacağını söyledi.

İnternete düşen ve Roszke Toplama Merkezi'nde çekildiği açıklanan, görevlilerin Suriyeli mültecilere ekmek ve gıda malzemeleri fırlattığı video büyük tepki çekti. İnsan Hakları Örgütü tarafından merkezin koşulları "felaket" olarak tespit edildi, Avrupa ise 1990'lı yıllardaki Yugoslav krizinden bugüne kadarki en büyük göçmen sorunuyla karşı karşıya...


Eskişehir'de patlama


AYM'den Cizre kararı


'HDP milletvekili indirilmeli' sözüne takipsizlik


Ağrı Dağı'nda büyük operasyon


Macaristan Başbakan Orban, gerçekleştirdiği bir görüşmenin ardından basın mensuplarına konuyla ilgili açıklamalarda bulundu. Günlerdir sert şekilde eleştirilen Macar polisini savunan Orban; "Yasadışı mültecilerin sebep olduğu bu isyanı göz önünde bulundurduğumuzda polis görevini güç kullanmadan oldukça başarılı bir şekilde yerine getirmiştir. Mülteciler tren istasyonlarını işgal etti, parmak izlerinin alınmasına izin vermiyor ve su, yiyecek ve tıbbi bakım alacakları yerlere gitmeyi reddederek Macaristan'ın yasalarına karşı geliyorlar" diye konuştu.


 


"AB DAHA ÇOK MÜLTECİ KABUL ETMELİ"


Birleşmiş Milletler Yüksek Komiserliği (BMMYK) Avrupa Birliği ülkelerine dağıtılmak istenen 160 bin sığınmacı sayısının yetersiz olduğunu
açıkladı.


Açıklamada Avrupa topraklarında zaten şu anda 160 bin mültecinin bulunduğu, oysa bu sayının en az 200 bine ulaşmasının gerektiği ifade edildi. Öte yandan BM Yüksek Komiseri Antonio Guterres, Avrupa'daki sığınmacı sayısının en az 200 bin olması gerektiğini ve bu sayının bütün Avrupa ülkelerine dağıtılması gerekliliğinin altını çizdi. Sığınmacıların kabulü için ayrılan bütçede 2016 yılı sonuna kadar 30 milyon dolara ihtiyaç olduğu ve yılsonuna kadar 450 bin sığınmacının Akdeniz yolu ile Avrupa'ya geleceğinin tahmin edildiği ifade edildi.


 

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS