hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  Macaristan Cumhurbaşkanı Novak istifa etti

  KAYNAKBBC Türkçe

  Macaristan Cumhurbaşkanı Katalin Novak, Katar’a yaptığı resmi ziyareti yarıda kesip cumartesi günü öğlen saatlerinde döndüğü Budapeşte'de akşam saatlerinde devlet televizyonunun yayın akışını yarıda keserek yaptığı konuşmada istifa ettiğini duyurdu.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Novak ile birlikte eski Adalet Bakanı, parlamenter ve hukukçu Judit Varga da milletvekilliğinden istifa ettiğini ve siyaseti de bıraktığını açıkladı. Varga bu yıl yapılacak olan Avrupa Parlamentosu seçimlerinde iktidardaki FİDESZ aday listesinin birinci sırasındaydı.

  Başbakan Viktor Orban’nın yakın çalışma arkadaşlarının görevlerinden istifaları siyasi bir deprem etkisi yaratsa da son birkaç günlük gelişmeler dikkate alındığında sürpriz olmadığı ifade edildi.

  İSTİFALARIN PERDE ARKASI

  BBC Türkçe'den Tarık Demirkan'ın haberine göre; istifalara neden olan ve iktidardaki FİDESZ partisini son derece zor durumda bırakan gelişme, ülkede muhalif basın tarafından ortaya çıkarılan şahsa mahsus bir özel bir cumhurbaşkanlığı affıydı. Geçen yıl nisan ayında Papa Francesco’nun Macaristan ziyareti esnasında Cumhurbaşkanı Katalin Novak, o tarihte görevde olan Adalet Bakanı Judit Varga’nın da imzalı önerisiyle bir mahkum için özel bir af çıkarmıştı. Ve o dönem basına duyurulmayan bu cumhurbaşkanlığı özel affı, kararın imzalandığı tarihten neredeyse tam bir yıl sonra muhalif basın tarafından ortaya çıkarıldı.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Macaristan Cumhurbaşkanı Novak istifa etti

  Af kararı, bir devlet çocuk esirgeme kurumunda çocuklara cinsel taciz uygulayan kurum müdürüne yardım eden, çocuklara yanlış ifade vermeleri için baskı yapan ve bu nedenle de iki yıl hapis cezasına mahkûm edilen müdür yardımcısı için çıkarılmıştı. Beş gün önce basının ortaya çıkardığı bu af kararı ülkede bomba etkisi yaptı. İnsanlar, siyasi olarak görüşü ne olursa olsun, hangi partiye destek verirse versin, cumhurbaşkanının neden bir çocuk tacizi davasında yargılanan ve mahkûm olan biri için af çıkardığını sorgulamaya başladılar.

  Muhalefet ise ilk günden itibaren hem cumhurbaşkanın görevinden istifa etmesini, ve hem de eski adalet bakanı olan ve şu an itibarıyla da yaklaşan Avrupa Parlamentosu seçimlerinde FİDESZ AP listesinin ilk sırasında bulunan Judit Varga’nın listeden çıkarılmasını talep ettiler.

  Skandalın patlamasının üçüncü gününden itibaren de cumhurbaşkanlığı sarayı önünde gösteriler başladı.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Macaristan Cumhurbaşkanı Novak istifa etti

  "BU HATANIN DÖNÜŞÜ YOK"

  Katalin Novak, Katar gezisini yarıda keserek çıktığı devlet televizyonunda kendisini bir anne, bir kadın ve ülkesini çok seven bir Macar olarak tanıttı. Çok onur duyduğu cumhurbaşkanlığı görevinin kendisine verdiği birincil ödevin halk içinde hangi kesimden olursa olsun herkesin desteğini almak olduğunu vurguladı. Bu görevin hata kabul etmeyeceğini, eğer bir şeyi yanlış yapmışsa, bunun sorumluluğunu da üstleneceğini söyledi ve "Evet hata yaptım, bu hatanın dönüşü yok bu nedenle de görevimden istifa ediyorum" dedi.

  Aynı anlarda basına düşen bir diğer haber de eski adalet bakanının da siyaset sahnesinden çekildiğini duyurdu.

  BUNDAN SONRA NE OLACAK?

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Anayasaya göre eğer Cumhurbaşkanı görevinden istifa ederse, doksan gün içinde yerine parlamento tarafından yeni bir devlet başkanı seçiliyor.

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow