Macaristan'dan Türkiye'ye 3 milyar dolara itiraz

Macaristan'dan Türkiye'ye 3 milyar dolara itiraz

Macaristan Başbakanı Viktor Orban, mülteci akınını önlemek için Türkiye'ye yapılması düşünülen 3 milyar dolarlık yardıma karşı çıktı, "Avrupa Birliği mülteci akınını engellemek konusunda Türkiye'ye mahkûm olmamalı" dedi.

Orban, Malta'da "Avrupa Birliği ve Afrika İlişkileri" konulu bir konferans sonrası yaptığı açıklamalarda Türkiye konusundaki görüşlerini ifade etti.


Macaristan Başbakanına göre, Avrupa Birliği'nin Türkiye'ye mültecileri kendi ülkesinde tutması için 3 milyar Euro vaat etmesi doğru değil. Avrupa Birliği bu tutarı Türkiye'ye değil, sınırlarındaki önlemleri arttırması için Bulgaristan ve Makedonya'ya vermeli.


Macar polisinden kriz çıkartacak hamle!


Macaristan Başbakanı aynı konuşmada mülteciler konusunda Türkiye'ye karşı takınılması gereken tavrı da şöyle açıkladı:


"Biz Avrupa Birliği olarak, bizi Türkiye kurtaracak şeklinde bir tavır içinde olup Türkiye ile görüşmelere oturamayız. Yani, karşı taraf kendisini bizim son umut olarak gördüğümüzü düşünürse, kabul edin ki bu durumdan bir sonuç alınamaz. AB her şeyden önce kendi savunma hatlarını çekmeli ve bunun ardından Türkiye ile masaya oturmalı.


Macaristan'dan caydırma amaçlı gazete ilanı


Macaristan Başbakanı, Visegrad ülkeleri (V4) olarak adlandırılan Macaristan, Slovakya, Çek Cumhuriyeti ve Polonya'nın mülteci akımını önlemek için ortak hareket etme kararlılığını da vurguladı.


V4 ülkelerinin mülteci akımına karşı sınırların daha iyi korunması çalışmalarına katkı olarak Yunanistan'a 300 sınır polisi ve sınır muhafızı göndereceğini belirten Macaristan başbakanı bunun yanı sıra V4 ülkelerinin mülteci akımını durdurmak amacıyla yapılacak faaliyetleri finanse edecek olan fona ortak olarak ödeme yapacaklarını da duyurdu.


 

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS