Malezya bayrağı desenli mayolar turistlerin başını yaktı

Malezya bayrağı desenli mayolar turistlerin başını yaktı

Malezya’da hafta sonu yapılan Formula 1 Grand Prix’sinde Avustralyalı Red Bull pilotu Daniel Ricciardo’nun zaferinin ardından soyunup, Malezya bayraklı mayolarını gösteren 9 Avustralyalı turist gözaltına alındı.

Bayraklı mayolarıyla Formula 1 pistinde poz veren turistlerin fotoğrafları, sosyal medyada yoğun bir şekilde paylaşıldı. Fotoğraflar nüfusunun büyük çoğunluğu Müslüman olan Malezya’da öfke yarattı. Bazı Twitter kullanıcıları, yaşları 25 ila 29 arasında değişen turistlerin Malezya’ya hakaret ettiklerini söyledi.


Başkent Kuala Lumpur’daki polis yetkilisi Abdül Aziz Ali ise turistlerin 4 gün boyunca sorgulanacağını belirtti. Turistler, “kamusal alanda ahlâka aykırı davranış” ve “bayrağa hakaret” suçlarından sorgulanacak.


Cinsiyetçi yorumlar yazan kaleci kadınlardan özür diledi


Malezya’da kamusal alanda ahlâka aykırı hareketlere karşı çok sıkı yasalar bulunuyor. Bu suçu işleyen yabancılar genelde para cezasına çarptırılıyor ve sınır dışı ediliyor.


Malezya’da geçen yıl da İngiliz vatandaşı bir kadın, kıyafetlerini çıkartıp, Kinabalu Dağı’nda fotoğraf çektirdiği için 3 gün hapse atılmıştı. (BBC)


 


 

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS