hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  Mandela’nın kızıyla Güney Afrika arasında kriz! Açık arttırma sonrası harekete geçtiler

  Mandela’nın kızıyla Güney Afrika arasında kriz Açık arttırma sonrası harekete geçtiler
  expand
  KAYNAKİHA

  Güney Afrika Cumhuriyeti hükümetinin, ilk siyahi devlet başkanı Nelson Mandela’ya ait 70 parça eşyasının kızı tarafından açık arttırmaya çıkarıldı. Gelişmenin ardından Güney Afrika hükümeti eşyaların satışa çıkarılmasını durdurmak için harekete geçti.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Güney Afrika Cumhuriyeti’nin ilk siyahi devlet başkanı Nelson Mandela’ya ait aralarında işitme cihazı, kimlik kartı, dünya liderlerinden hediyeler ve renkli Madiba gömleklerinin yer aldığı eşyalar, Mandela’nın en büyük kızı Makaziwe Mandela tarafından ABD'de açık arttırmaya çıkarıldı. Güney Afrika Cumhuriyeti hükümeti, ait 70 parça eşyasının açık arttırma ile satışa çıkarılmasını durdurmaya çalışıyor. Ancak, Güney Afrika Cumhuriyeti bu eşyaların ülkeye ait olduğunu savunuyor.

  "ÜLKEDE KALMASINI SAĞLAMAMIZ ÖNEMLİ"

  Ülkenin tarih ve kültürünü korumakla görevli Güney Afrika Miras Kaynakları Ajansı (sahra), satışı engellemek için temyiz başvurusunda bulunulduğunu açıkladı. Spor, Sanat ve Kültür Bakanı Zizi Kodwa, “ülkenin zengin mirasını korumak” adına temyiz davasını desteklediklerini söyledi. Mandela’nın "Güney Afrika'nın mirasının ayrılmaz bir parçası" olduğu gerekçesiyle satışın engellenmesi gerektiğini sözlerine ekleyen Bakan Kodwa, "Bu nedenle eski Başkan Mandela'nın mirasını korumamız ve deneyimlerinin gelecek nesillere aktarılması için ülkede kalmasını sağlamamız önemli” dedi.
  Güney Afrika yasalarına göre, ulusal miras olarak kabul edilen eşyalar ülkenin dışına çıkarılamıyor.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  HÜKÜMET 2021 YILINDAN BERİ MÜCADELE EDİYOR

  Hükümet, satışa çıkarılan bazı eserlerin ulusal eserler olduğunu savunarak ilk kez 2021 yılında açıklanan açık arttırmaya karşı çıkıyor. 2022 yılı için planlanan ilk müzayede 2 yıl süren yargı sürecinin ardından iptal edilmişti. Pretoria’daki Yüksek Mahkeme geçtiğimiz ay, hükümetin söz konusu eşyaların ulusal miras olduğuna yönelik itirazlarını reddederek Makaziwe Mandela’ya satış onay vermişti.

  22 Ocak’ta başlaması planlanan müzayedeyi hükümetin engelleyip engellemeyeceği bilinmiyor. New York merkezli Guernsey müzayede evinde listelenen eşyalar arasında işitme cihazının 20 bin dolar, bir gömleğin ise 70 bin dolara alıcı bulması bekleniyor.
  1994 yılında Güney Afrika’nın demokratik yollarla seçilen ilk siyahi Devlet Başkanı olan Mandela, 2013 yılında 95 yaşında hayatını kaybetmişti.

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow