Meksika'nın meşhur uyuşturucu baronu 2. kez hapisten kaçtı

Meksika'nın meşhur uyuşturucu baronu 2. kez hapisten kaçtı

Meksika'nın en meşhur uyuşturucu baronu Joaquin Guzman filmlere konu olacak bir olaya imza attı. Yüksek güvenlikli Altiplano Cezaevi'nden ikinci kez firar etti.

Sadece Meksika'nın değil dünyanın en güçlü mafya babalarından olan Joaquin 'El Chapo' Guzman hapisten kaçtı. Bu, uyuşturucu baronu 'El Chapo' lakaplı Guzman'ın Meksika'nın en yüksek güvenlikli hapisanesinden 14 yılda ikinci kaçışı.Başkent Mexico City'ye 90 kilometre mesafede olan Altiplano hapisanesinde en son dün akşam 9.30 sularında görüldüğü öğrenilen Guzman için insan avı başlatıldığı açıklandı.


Derhal başlatılan operasyonla otoyolların etrafı sarıldı, Toluca havalimanında uçuşlar durduruldu.


 


13 yıllık firar sonrası ABD ve Meksika'nın ortak çalışmasıyla yakalanmıştı


Meksikalı güvenlik güçleri 13 yıl boyunca firari olan Guzman'ı geçtiğimiz yıl Pasifik'teki tatil kasabası Mazatlan'da yakalamıştı. Evine baskın yapılan Guzman, güzellik kraliçesi, ikizlerinin annesi eşi Emma Coronel'e (24) kahvaltı hazırlarken yapılan baskınla ele geçirilmişti. Operasyona FBI destek vermişti.


Hapisten çamaşır sepetinde kaçmıştı


1993 yılında hapse giren Guzman, 2001'de çamaşır sepetine girerek hapisten kaçmıştı.


ABD iadesini istemişti


ABD'li yetkililer, "yakalanan en büyük balık" olarak tanımladıkları, ülkelerine de uyuşturucu kaçıran Guzman'ın Meksika'daki herhangi bir cezaevinden tekrar kaçma riski nedeniyle iadesini istemişti. Fakat Meksikalı yetkililer, Guzman'ın daha önce aldığı 24 yıllık hapis cezasını çekmesi gerektiğini belirterek bu talebi reddetti.


Forbes listesinin "dünyanın en güçlü insanları" listesinde de yer alan Guzman'ın mal varlığının 1 milyar dolar olduğu sanılıyor.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
 
LG
MD
SM
XS