hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  Merak edildi: Sıvı nitrojen nedir, kaç derece? Nitrojen ve Sıvı nitrojen ne işe yarar?

  Merak edildi: Sıvı nitrojen nedir, kaç derece Nitrojen ve Sıvı nitrojen ne işe yarar
  expand

  ABD'nin Georgia eyaletinde bulunan bir tavuk çiftliği tesisinde sıvı nitrojen sızıntısı meydana geldi. Olayda 6 kişinin öldüğü çok sayıda yaralının olduğu belirtildi. Birçok insan sıvı nitrojen ile ilgili bilgileri araştırıyor. İşte sıvı nitrojen hakkında bilgiler...

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Sıvı nitrojen yani diğer adıyla Azot periyodik cetvelde N simgesini alan bir element olarak bilinir. ABD'nin Georgia eyaletinde sıvı nitrojen sızıntısı yaşandı. İşte sıvı nitrojen nedir, nasıl elde edilir, ne işe yarar gibi soruların yanıtları. 

  Sıvı nitrojen nedir?

  Sıvı Nitrojen renksiz, kokusuz ve atıl bir gaz olma özelliği taşıyor. Azot dünya atmosferi için oldukça önemli bir yere sahip olmanın yanı sıra ortalama olarak havanın %78 kadarını Azot oluşturur. Bir diğer önemli bir bilgi de dünyadaki bütün canlıların dokularında Azot bulunmasıdır.

  Sıvı nitrojen ne işe yarar, nasıl elde edilir?

  Sıvı Nitrojen, en çok endüstriyel anlamda değer kazanan sıvı nitrojen sıvılaştırılmış havadan distilasyon yöntemi ile üretilir. Dondurucu bir sıvı olduğu için temas halinde donmaya neden olur. Ortam sıcaklığının iyi ayarlandığı taktirde basınca gerek duymayan sıvı nitrojen, sıfırın altında değerlere sahip ve sıvı halde kalabilen bir özelliğe sahiptir. Sıvı nitrojen -196 derece olarak ölçülen sıvı nitrojen derecesi onu çok iyi bir dondurularak saklama aracı yapıyor. Böylece kullanılan ürünlerin hızlı bir şekilde donmasına katkı sağlıyor.

   

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow