Merkel: "Biz Avrupalılar ödevlerimizi hızlıca yapalım"

Merkel: "Biz Avrupalılar ödevlerimizi hızlıca yapalım"

Almanya Başbakanı Angela Merkel, sığınmacılar konusunda Türkiye kadar AB'nin de yapması gerekenler olduğunu söyledi. Partisinin Rheinland Pfalz eyaletinde yapılan toplantısı sonrası basının sorularını yanıtlayan Merkel, Türkiye'ye yönelik yapılan sığınmacılar konusunda yeteri kadar etkin olmadığı yönündeki eleştirilere yanıt verdi.

Merkel, AB komisyonunda Türkiye'ye sığınmacılar konusunda yetersiz kaldığı eleştirisi yapıldı. Siz bu konuda ne düşünüyorsunuz? sorusunu şöyle yanıtladı:


"Hatırlatmak isterim ki, AB-Türkiye zirvesi 29 Kasımda yapıldı. Henüz iki ay bile olmadı. Bu arada Noel ve yeni yıl tatili vardı. Öncelikle AB açısından bakacak olursak, bizler henüz bahsedilen 3 milyar Euro mali yardımın nasıl yapılacağını kararlaştıramadık. Diğer taraftan illegal sığınmacıları nasıl legal hale getireceğimiz konusunda somut bir mekanizma oluşturamadık. Komisyon bir öneri getirdi ancak, üye ülkeler tarafından kabul edilmesi gerekiyor. Burada Şubat ve Mart aylarında yapılacak komisyon toplantıları önemli olacak. Şu aşamada Hollanda Türkiye ile bu konuda yoğun olarak görüşüyor. Şubat ve Mart'a kadar sığınmacılara yönelik hangi somut projelerin destekleneceği belirlenecek.


Türkiye Başbakanı dün bana iki konuda adım atıldığını söyledi. Bunlardan biri Türkiye'ye Ürdün ve Lübnan'dan gelen Suriyeliler'e vize uygulanması. Bu önemli bir nokta. Bu ülkelerdeki Suriyeli sığınmacılar çok zor şartlarda bulunuyor. Buradan gelen sığınmacılar Türkiye'ye oradan da Avrupa ülkelerine geçiyorlardı. Vize uygulaması dün yürürlüğe girdi. Tabi ki sonuçlarını hemen göremeyiz. Türkiye Başbakanı ile konuştuğumuz bir diğer nokta ise, Suriyeli sığınmacılara çalışma izni verilmesi hususu. Bunun da önümüzdeki günlerde olacağını düşünüyorum. Bu açıdan bakıldığında Türkiye'nin kararlaştırılan çalışma programında üzerine düşeni yapmadığı söylenemez. Biz Avrupalılar da bu konudaki ödevlerimizi hızlıca yapalım ki, Türkiye'den daha çok çalışmasını isteyebilelim.
İllegal sığınmacılar konusunda alınan sonuçların istenildiği düzeyde olmadığı açık. Bu konuda daha çalışmamız lazım. Türkiye, legal olarak sığınmacıların alınması konusunda adım atılmadığı sürece bunu yapmayacaktır. Zira Türkiye'ye her gün Suriye'den yeni sığınmacılar geliyor.


Türkiye ile 22 Ocakta Türk-Alman konsültasyonu olacak. Burada Türkiye Başbakanı ile bu konuları ve Türkiye'deki genel durumu ayrıntılı olarak görüşme imkanımız olacak."

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS