Merkel'den Türkiye'nin soykırım kararı tepkilerine yanıt: Akıl almaz

Merkel'den Türkiye'nin soykırım kararı tepkilerine yanıt: Akıl almaz

Almanya Başbakanı Angela Merkel, parlamentonun Ermenilere yönelik 1915'teki sürgün ve katliamları soykırım olarak tanıyan yasayı kabul etmesinin ardından, Türkiye tarafından Alman yasa yapıcılara yöneltilen suçlamaların akıl almaz olduğunu söyledi.

Azerbaycan Devlet Başkanı İlham Aliyev ile Berlin'de yaptığı basın toplantısında Merkel, "Alman parlamentosunun alt kanadındaki yasa yapıcılar istisnasız olarak özgür bir biçimde seçilmiştir ve Türkiye tarafınca yapılan suçlamalar ve açıklamalar akıl almaz" dedi.


Merkel’e 'Erdoğan’a karşılık ver' çağrısı


Almanya Parlamentosu 'soykırımı' kabul etti


Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, Pazar günü yaptığı bir konuşmada taslağı geçiren Alman parlamentosunu sert bir biçimde eleştirirken, almanya'nın kendi tarihine bakmadan iki yüzlülük yaptığını söyledi.


Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan Cem Özdemir'e çok sert sözler


Erdoğan ayrıca Alman medyasında, taslağın lehinde oy kullanan Türk asıllı Alman siyasetçilerin kanlarının laboratuvarda test edilmesi gerektiğine dair açıklamalarıyla da yer aldı.


Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın sözleri Alman basınında


1915 olaylarını soykırım olarak niteleyen yasa tasarısı 2 Haziran'da Almanya Parlamentosu'nda kabul edilmişti. Koalisyon ortakları Hristiyan Demokrat Birlik Partisi, Hristiyan Sosyal Birlik Partisi ve Sosyal Demokrat Parti ile muhalefetteki Yeşiller Partisi tarafından hazırlanan karar tasarısına Sol Parti de destek vermişti. Oy çokluğuyla alınan soykırım kararında 1 parlamenter çekimser kalmış, 1 parlamenter de hayır oyu vermişti.


Üç partiden ortak bildiri


Kararın ardından Dışişleri Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada, Almanya Parlamentosu için "İtibarı bakımından utanç vericidir" denilerek, karar, "Ermeni anlatısını tartışılmaz bir gerçek gibi dayatmaya çalışmakla, cehalet ve hukuka saygısızlıkla" suçlanmıştı. Açıklamasında, "Türkiye'nin Alman Federal Parlamentosu'ndan öğreneceği hiçbir şey yoktur" diyen Dışişleri Bakanlığı'na, Almanya’nın Ankara Büyükelçiliği Maslahatgüzarı Robert Dölger çağrılarak uyarılmıştı.


Cem Özdemir: Hristiyanlara 'defolun gidin' deniyor


Karara Türkiye'den tepkiler anında yükselmiş, TBMM'de AK Parti, CHP ve MHP'nin imzasıyla ortak bir bildiri yayınlanarak Almanya'nın kararı kınanmıştı. Başbakan Binali Yıldırım karara ilişkin temkinli konuşmuş, "Kararın arka planına bakılacak ve gerekli karşılık verilecek. Almanya ile ilişkilerimizin tamamen kötüleşmesini kimse beklememeli" demişti.


Karar en sert tepki gösterenlerden biri Cumhurbaşkanı Erdoğan olmuştu. Tasarıyı hazırlayan Türk kökenli milletvekili Cem Özdemir'i hedef alan Erdoğan, "Birileri de diyor ki, güya Türk... Ne Türk'ü be? Bunların kanlarının laboratuvar testinden geçmesi lazım" ifadelerini kullanmıştı. Erdoğan Almanya'ya da "Ey Almanya... Bak yine söylüyorum, önce Holokost'un hesabını vereceksin. Namibya'da 100 bini aşkın Namibyalıyı nasıl yok ettiniz, nasıl öldürdünüz, onun da hesabını vereceksin" demişti.


{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS