Merkel'in sözleri küçük mülteciyi gözyaşlarına boğdu

Merkel'in sözleri küçük mülteciyi gözyaşlarına boğdu

Almanya Başbakanı Angela Merkel'in Almanya'nın Rostoc şehrinde bir okula yaptığı ziyarete, Filistinli mülteci bir ailenin kızı olan Reem'in gözyaşları damga vurdu.

Angela Merkel, dün Rostoc kentinde bir okula ziyaret gerçekleştirdi. Ziyaret sırasında, okul öğrencileri ile Merkel arasında karşılıklı sohbet yapılırken, Almanya'da iyi yaşam başlıklı buluşmada söz alan Filistinli bir ailenin kızı olan Reem'in konuşması bir anda havayı değiştirdiği.


Bugün öğleden sonra Alman basınının İnternet sitelerinde oldukça geniş yer verilen söz konusu ziyaret sırasında mülteci öğrenci Reem'in Merkel'e, Ailemle birlikte Lübnan'daki mülteci kamplarından geldik. Mültecilerin geleceğinin ne olacağı belirsiz. Biz, çok zor durumlarda yaşıyoruz. Daha önce Almanya'dan yurtdışı edilme durumuna geldik, halende bu korkuyla yaşıyoruz. Bu da benim okul eğitimimi etkiliyor. Oysa ben burada rahat yaşamak ve eğitimime devam etmek istiyorum dedi.


Reem'in bu konuşmasına Angela Merkel'in, Lübnan'daki mülteci kamplarında bulunan bütün insanları buraya alamayız, çünkü başka yerlerde doğrudan savaş ortamında koparak gelen mülteciler de var. Ayrıca mülteci durumunda olan insanların başka şartları da var. Ama ülkemize gelen mültecilerin, müracaat işlemlerinin daha hızlı yapılabilmesi için çalışmalar yapıyoruz ama mültecilerin bazıları da, mecburiyetten dolayı geldikleri ülkelere geri dönebilirler dedi. Merkel'in konuşması sonrası Reem'in gözyaşlarına boğulduğu.


Öğrencinin ağladığın fark eden Merkel, yanına giderek Çok iyi konuşma yaptın diyerek teselli etmeye çalıştı. Moderatör ise araya girerek Esas ana konu, Reem'in güzel anlatması değil, mültecilerin belirsizlik durumudur. dedi.


Görüntüler Almanya'da günün konusu oldu.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
 
LG
MD
SM
XS