Mescid-i Aksa'da çatışma

Mescid-i Aksa'da çatışma

Mescid-i Aksa'nın mimberine kadar gelen ve çatısına çıkan İsrail askerleri ile Filistinliler arasında çatışma çıktı.

Mescid-i Aksa Müdürü Ömer Kisvani AA muhabirine yaptığı açıklamada, "Aksa'nın çatısından Müslümanların üzerine göz yaşartıcı gaz, ses bombası yağdıran İsrail askerlerinin, camiinin etrafı camla çevrili minberine ulaştıklarını" söyledi.

"Aksa'nın kapılarından birinde de atılan ses bombaları sonucu kısa süreli yangın çıktığını" ifade eden Kisvani, yaralılara müdahale etmek isteyen bir sağlık görevlisinin de tutuklandığını aktarı.

Güvenlik nedeniyle ismini vermek istemeyen Aksa'nın güvenlik görevlilerinden edinilen bilgiye göre, Aksa'nın avlusunda çıkan çatışmada 17 kişi yaralandı.

Öte yandan Aksa avlusunun kapılarını tutan İsrail askerleri ile Filistinliler arasında da yoğun çatışmalar yaşanıyor. Yasağı protesto eden Filistinlilere karşı İsrail askerleri ses bombası, göz yaşartıcı gaz ve plastik mermi kullandı.

İsrail askerlerinin saldırılarına Filistinliler ise taş ve havai fişeklerle direnmeye çalışıyor.

Aksa'nın kapılarında bulunan İsrail polisi, Müslümanlara yönelik yasağın dün olduğu gibi saat 11.30'a kadar devam edeceğini söyledi.

Mescid-i Aksa Vakfı yetkililerinden alınan bilgiye göre, dün ve önceki gün çok sayıda Yahudi yerleşimci polis korumasında Aksa'nın avlusuna alınmıştı.

İsrail güçleri pazar günü sabah saatlerinden itibaren Aksa'ya girerek içerideki Müslüman gruplarla çatışmış ve Müslümanların girişlerini güç kullanarak belirli bir süre bütünüyle engellemişlerdi.

Aksa'ya postallarıyla girmişlerdi

Öte yandan, dün sabah da Aksa'nın avlusuna gelen İsrail askerleri, Kıble Mescidi'nin içerisine postallarıyla girerek 5 Filistinliyi gözaltına almıştı. Aksa'nın avlusunu kuşatan İsrail askerlerinin daha sonra çekilerek öğle
namazı için cemaatin içeri girmesine izin verdiği bildirilmişti.

Yahudi yerleşimcilerin Aksa'ya alınmasını protesto eden ve içeri girmek isteyen Filistinlilere ise İsrail askerleri pazar gününden beri ses bombası, göz yaşartıcı gaz ve plastik mermi ile müdahale ediyor. Müdahaleler sırasında aralarında kadınların ve gazetecilerin de bulunduğu çok sayıda kişi yaralanmıştı.

İsrail, Mescid-i Aksa'nın kapısını ve avlusunu tutarak ihlallere engel olmaya çalışan gönüllü Filistinlileri yasa dışı ilan etmişti. İsrail'in Aksa'ya yönelik bugünkü ihlalleri, gönüllü Filistinlilerin "yasa dışı oluşum" ilan edilmesinin ardından meydana geldi.

İsrail askerleri, 2014 Kasım ayında da Mescid-i Aksa'yı basarak gaz bombaları ve plastik mermilerle Filistinlilere saldırmıştı. 1967'den bu yana ilk defa Aksa'nın içine girerek ibadethaneyi tahrip eden İsrail askerleri mescidin
halılarını çiğnemişti.

Saldırı esnasında Kur'an-ı Kerim mushafları yerlere atılmış, Aksa'nın kapısı ve camları hasar görmüştü. Halıların bir kısmı da atılan ses bombalarının çıkardığı ateşten tutuşarak yanmıştı.

Mescid-i Aksa'ya 21 Ağustos 1969'da giren Avustralyalı Yahudi Dennis Michael Rohan, Mescid-i Aksa'nın mihrabını ve bin yıllık minberini yakmıştı.


 


İsrail askerleri Mescid-i Aksa'dan çekildi

Sabah saatlerinden beri Mescid-i Aksa'nın avlusunu kuşatan İsrail askerleri cami külliyesinden çekilerek, öğle namazı için cemaatin içeri girmesine izin verdi.

Aksa'nın avlusunun kapılarında bekleyen İsrail askerlerinin, ilk etapta içeri girenlerin kimliklerini tek tek kontrol ederek sadece 60 yaş üstünün girişine müsade etti. Daha sonra ise tüm Müslümanların girişine izin verildi.

Askerlerin çekilmesinin ardından Aksa Vakfı yetkilileri saldırılarda cami ve çevresinde oluşan tahribatı onarmak için çalışmalara başladı. Aksa'nın minberine kadar gelen ve kubbesine çıkan İsrail askerlerinin göz yaşartıcı gaz, ses bombası ve plastik mermilerle yaptığı saldırıda caminin kapı, pencere ve halıları zarar gördü.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS