hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  Moskova duyurdu: Ukrayna'nın Donetsk'teki füze saldırısında 63 Rus askeri öldü

  KAYNAKFoto: Arşiv

  Rus yetkililer ve Ukrayna ordusundan gelen açıklamalara göre, yılın ilk gününde Kiev tarafından fırlatılan füzeler Donetks’te Rus askerlerinin geçici olarak konuşlandığı tesisi vurdu. Ukrayna ise Donetsk'teki saldırıda 400'e Rus askerinin öldürüldüğünü öne sürdü. Konu ile ilgili Rusya'dan beklenen açıklama Savunma Bakanlığı'ndan geldi. Bakanlık saldırıda 63 Rus askerinin öldüğünü duyurdu.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Dünyanın gözü kulağı aylardır Ukrayna'dan gelen haberlerde.

  Geride bıraktığımız 2022 yılının Şubat ayında başlayan savaş 2023'te de hız kesmeden devam ediyor.

  Rus saldırılarına füze saldırısı ile yanıt veren Ukrayna, Rusya'nın işgali altındaki Donetsk bölgesine düzenlenen bir füze saldırısında yaklaşık 400 Rus askerinin öldürüldüğünü öne sürdü.

  Ukrayna ordusuna göre, saldırıda 300 kişi de yaralandı.

  Saldırıda, Makiyivka kentinde Rus güçlerinin konuşlandığı düşünülen bir bina hedef alındı. Konu ile ilgili Rusya'dan beklenen açıklama Savunma Bakanlığı'ndan geldi. Bakanlık, Ukrayna'nın Rus askeri tesisine düzenlediği füze saldırısında 63 askerin hayatını kaybettiğini duyurdu.

  HIMARS'LARLA VURULDU

  BBC Türkçe'de yer alan habere göre Donetsk'in işgal altındaki bölgelerinde Rusya'nın atadığı üst düzey yetkili Daniil Bezsonov, yılbaşına girildikten hemen sonra düzenlenen füze saldırısında Makiyivka'nın hedef alındığını söyledi.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Bezsonov, "Meslek okuluna Amerikan MLRS HIMARS roketleriyle büyük bir saldırı oldu" dedi.

  Rusya Savunma Bakanlığı da saldırıda Himars füzelerinin kullanıldığını kaydetti.

  Rusya'nın atadığı yönetim, yılbaşı gecesi bölgeye en az 25 roket atıldığını açıkladı.

  Makiyivka'daki saldırıdan birkaç saat sonra Rusya'nın Kiev'e yönelik saldırıları başladı. İHA ve füze saldırılarında kritik altyapı tesislerinin hedef alındığı açıklandı.

  Ukrayna ordusu Pazartesi günü saat 01:00 civarında son saldırılarla ilgili bir uyarı yayınladı. Telegram üzerinden yapılan duyuruda "Kiev'e hava saldırısı... Başkentte hava alarmı verildi" denildi. Kiev halkına sığınaklarda kalmalarına yönelik çağrı yapıldı.

  Ukrayna lideri Volodimir Zelenskiy 2023'te Ukrayna için zafer ve "normale dönüş" dileğinde bulunmuştu.

  Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ise televizyonda yaptığı yeni yıl konuşmasında ülkesinin, egemenliğini ve bağımsızlığını korumak için mücadele edeceğini söylemişti.

  (Haber fotoğraf: HIMARS/Arşiv/Alamy)

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow