Musul'u kurtarma operasyonu başladı

Musul'u kurtarma operasyonu başladı

Aylardır hazırlık yapılan operasyon için bu sabah düğmeye basıldı. Irak ordusu, ABD ve koalisyon desteğiyle, Musul'u IŞİD'den geri almak için harekete geçti. Operasyon başarılı olursa IŞİD'in Suriye ve Irak'ta lojistik destek sağladığı bölgeye büyük darbe indirilmiş olacak. CNN TÜRK'e konuşan Türk yetkililer ise asıl Musul operasyonunun başlamadığını bunun öncü operasyon olduğunu belirtti.

Irak'ta Musul'u terör örgütü IŞİD'den kurtarma operasyonunun üç cepheden başlatıldığı bildirildi.


Musul neden önemli?


Irak Savunma Bakanlığı'na bağlı Ortak Operasyonlar Komutanlığı tarafından yapılan açıklamada, Musul'u geri alma operasyonunun Musul Operasyonları Komutanlığı ile ona bağlı birlikler ve Şii milislerden oluşan Haşdi Şabi'nin katılımıyla üç cepheden başlatıldığı belirtildi.


Açıklamada, söz konusu operasyon sırasında Musul'a bağlı en-Nasır, Garmandi, Gudeyle ve Harbardan köylerinin örgütten geri alınarak Irak bayraklarının asıldığı ifade edildi. Iraklı güçlerin operasyonda ilerleme kaydettiği aktarıldı.


"DAEŞ karargahlarından uzak durun"


Açıklamada, sivillere seslenilerek, "DAEŞ'e ait karargah veya silah depolarından uzak durunuz. Çünkü bu yerleri önümüzdeki saatler ve günler içerisinde hedef alacağız." ifadelerine yer verildi.


"Irak terörle mücadele güçleri, Haşdi Şabi ve Birleşik polis güçleri, terör örgütü DAEŞ'e karşı Halidiye Adası, Enbar'ın batısı ve Musul'un güneyinde aynı anda operasyonları yürütüyor." denilen açıklamada, örgütün elinde bulunan diğer toprakların da geri alınması için yeni operasyon hazırlıkları yapıldığı aktarıldı.Irak Ordusu Mahmur'a yaklaştı


Irak ordusu bu sabah başlayan "Fetih Operasyonu" kapsamında Musul'un 45 km güneyinde yer alan Mahmur ilçesindeki IŞİD mevzilerine saldırı başlattı. Mahmur'da bulunan IŞİD güçlerinin Irak Ordusu'nun ilerlemesini engellemek amacıyla yoğun top ve havan saldırısıyla karşılık verdiği bildirildi.


IŞİD'in bomba yüklü zırhlı aracı Mahmur'dan Iraklı güçleri hedef almak amacıyla çıkış yaptığı sırada hedefe varmadan yok edildi.


Irak ordusuna lojistik destekte bulunan Kürt Peşmerge güçleri de Mahmur'a doğru sevkiyat başlattı. El Nasır ve El Salahiye köylerini IŞİD'ten geri alan Irak güçleri operasyonlar sırasında 2'si asker 1'i gönüllü olmak üzere 3 askerini kaybetti.


Nineva operasyonlar komutanlığı silah ve terörist taşıyan 10 araçlık IŞİD konvoyunun Musul'dan Mahmur'a doğru yola çıktığı istihbaratı üzerine Irak uçakları tarafından tamamen yok edildiğini duyurdu.


"Öncü operasyon"


CNN TÜRK'e konuşan Türk yetkililer ise asıl Musul operasyonunun başlamadığını bunun öncü operasyon olduğunu belirtti.


Türk yetkililerin verdiği bilgiye göre, Irak Savunma Bakanlığına bağlı 71. ve 72. Tugaylar, Musul'un güneyinde bulunan ve petrol açısından önemli olan Gayyare bölgesini almak için görevlendirildi.


Bu operasyonlara peşmerge güçleri katılmıyor.   

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS