NASA yardımınızı istiyor! Gönüllü arıyorlar

Osiris-Rex uzay aracı bir parça asteroid Bennu'ya ulaşmadan önce, uzay taşının yüzeyinde güvenli bir yer bulması gerekiyor ve bunun için de NASA yardımınızı istiyor.1
NASA yardımınızı istiyor! Gönüllü arıyorlar ©NASA
OSIRIS-REx uzay aracı 3 Aralık 2018'den bu yana Dünya'dan yaklaşık 130 milyon kilometre uzakta bulunan 101955 bennu asteroidindeydi. Ocak 2019'da asteroidin yörüngesine de giren uzay aracının amacı buradan örnekler toplamak ve olası asterodi tehditlerine karşı Dünya'yı nasıl savunabileceğimiz konusunda bilgiler alabilmekti... NASA ekibi, bu 5 aylık süreçte Bennu'nun aşırı derecede kayalık bir yüzeye sahip olması ve her bir kayanın uzay aracının güvenliği için bir tehlike oluşturması nedeniyle oldukça zorlandıklarını belirtti.
İşte bu riskleri azaltmak ve süreci hızlandırmak için NASA, bilime meraklı gönüllülerden bölgeyi inceleyerek bir tehlike haritası geliştirmelerini istiyor. Bennu'nun kalıntılarını ölçerek kayaları ve kraterlerini haritalayarak basit bir arayüz ile gönüllülerin NASA'ya yardım etmeleri isteniyor.
Tucson Arizona Üniversitesi’ndeki OSIRIS-REx’in baş araştırmacısı Dante Lauretta, "Uzay aracının güvenliği için, ekibimizin potansiyel örnek toplama sahaları yakınındaki tüm kayalar için kapsamlı bir kataloğa ihtiyacı var ve bilime meraklı tüm gönüllüleri ekibin bu temel görevi yerine getirmesine yardımcı olmaya davet ediyorum" dedi.
NASA Goddard Uzay Uçuş Merkezi'ndeki OSIRIS-REx proje yöneticisi Rich Burns ise, "Bennu bizi bol miktarda suyla şaşırttı. Bilime meraklı gönüllülerden bu engebeli araziyi değerlendirmek için yardımlarını istiyoruz, böylece örnek toplama operasyonlarında uzay aracımızı güvende tutabiliriz" dedi.
Gönüllü olmak isteyenlerin bennu.cosmoquest.org adlı siteden başvuru yapması yeterli.
2023 yılında geri dönecek
2020 yılına kadar asteroid yüzeyinden toprak örneği toplayacak olan uzay aracı, 2023 yılında bu örnekleri Dünya’ya getirmeyi planlıyor. NASA, toplanan örneklerin Güneş Sistemi ve Dünya’daki yaşam hakkında bilgi vermesini, bu bilgiler ile de asteroid tehditlerine karşı önlem oluşturabilmeyi umuyor.
{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS