Obama Hillary Clinton'a desteğini açıkladı

Obama Hillary Clinton'a desteğini açıkladı

ABD Başkanı Barack Obama, Demokrat Parti'nin başkan adaylığını garantileyen Hillary Clinton'ı destekleyeceğini açıkladı. Öncesinde yarıştaki diğer aday Bernie Sanders ile Beyaz Saray'da 1 saat görüşen Obama, sonrasında yaptığı açıklamada ise, Clinton için "Onun yanındayım, daha iyi bir aday yok" dedi.

Demokrat Başkan aday adayı Hillary Clinton, 2 bin 383 delege sayısına ulaşarak partisinin adaylığı için gereken oy sayısını sağlamıştı. Bu gelişmeden birkaç gün sonra ABD Başkanı Obama da desteğini açıkladı.


Obama, eski Dışişleri Bakanı Clinton için "Bu mevkii dolduracak kadar kalifiye biri daha olduğunu sanmıyorum. Ben onun yanındayım" dedi. Clinton'ın seçim kampanyasında çalışmak için "Heyecanlı ve sabırsız" olduğunu belirtti.


Hillary Clinton başkan adaylığını garantileyecek sayıya ulaştı


2017'de koltuğu devredecek olan Başkan Obama, Clinton'a desteğini bir video ile duyurdu. Hillary Clinton'ın internet sitesinde yayınlanan 3 dakika 15 saniyelik videoda Obama, "Hillary'nin bu işi çok iyi yapacağını biliyorum. Bu görev için daha nitelikli birinin olduğunu sanmıyorum" ifadesini kullandı.


Başkanlık yarışında son anket ortaya çıktı


Açıklamadan önce Bernie Sanders ile görüştü


Obama Clinton'a desteğini açıklamadan önce Oval Ofis'te yarıştaki diğer aday Bernie Sanders ile yaklaşık 1 saat görüştü. Görüşmenin ardından Sanders, yarıştan çekilmeyeceği sinyalini vererek Cumhuriyetçilerin muhtemel adayı Donald Trump'ın başkan olmasını engellemek için çabalayacağını söyledi.


Obama da Sanders'la görüşmesinden kısa süre sonra Clinton'ı destekleyeceğini duyurdu.


ABD'ye sosyalizm getirme iddiasındaki başkan adayı: Bernie Sanders


Bernie Sanders nasıl karşıladı?


Peki Obama'nın desteğini Clinton'dan yana açıklaması, Bernie Sanders cephesinde nasıl karşılandı? Bu soruya da Beyaz Saray Sözcüsü Josh Earnest yanıt verdi. Earnest, destek açıklamasının Sanders'ı şaşırtmadığını söyledi. Obama'nın geçtiğimiz hafta birkaç kez Sanders'la konuştuğu bilgisini veren Earnest, "Bu konuşmaların sonucu olarak, Senatör Sanders'ın bugün Başkan Obama'nın duyurusuna şaşırdığını düşünmüyorum." dedi.


Earnest ayrıca, Obama ile görüşme sonrasında Sanders'ın yarışta kalmayı seçmesine şaşırmadıklarını ifade etti. Earnest, "Senatör Sanders, kampanyasının geleceğine ilişkin kendi kararını verme hakkına sahip" diye konuştu.


Beyaz Saray Sözcüsü, Obama'nın bugün açıkladığı resmi desteğin ardından gelecek hafta Wisconsin eyaletinde Hillary Clinton'ın seçim kampanyasına katılacağını kaydetti.


{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS